ANKARA´DA ANTİK TİYATROYA ENGEL OLAN SON YAPI DA YIKILDI

Ulus Bent Deresi´ndeki Roma antik tiyatrosunu ortaya çıkarma çalışmaları kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi, birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki salaş ve metruk yapıları ortadan kaldırdı. Alandaki son yapı olan Antalya Otel de, uzun mahkeme sürecinden sonra dün gece yıkıldı.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Akar Pınar Üstün, daha önce, bölgedeki tarihin üstünü kapatan salaş ve metruk hâldeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 4 katlı binayı, İlksan Öğretmenevi'ni, Anıl Otel’i, geneleve ait 6 binayı ve 10’un üzerindeki metruk yapıyı tarihi binalara ve çevreye zarar vermeden, özenli ve profesyonel şekilde yıktıklarını söyledi. Üstün: “Daire başkanlığımız tarafından gerçekleştirilen her yıkımın ardından, antik tiyatromuz biraz daha ortaya çıkıyor.” ifadesini kullandı. Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel’in yıkılmasının da bu açıdan son derece önemli olduğunu bildiren Üstün: “Tarihin üzerine kurulan ve yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan 4 katlı Antalya Otel’in yıkımı için uzun mücadeleler verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda, ‘acele kamulaştırma ve el koyma işlemi’nin ardından ortadan kaldırdık.” diye konuştu.  Binaların yıkılmasının ardından adım adım restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Akar Pınar Üstün, sözlerine şöyle devam etti: “Antik Tiyatro ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tüm araç, gereç ve ekipman konusunda lojistik desteği de büyükşehir belediyesi olarak biz sağlıyoruz. Bu bölge, birinci derecede arkeolojik kazı alanı. Bu kapsamda da kazı çalışmaları, uzman ekiplerce, Müze Müdürlüğü gözetiminde ve büyükşehir belediyesi tarafından yürütülüyor.”   

Akar Pınar Üstün, çalışmaların tamamlanmasıyla alanı ve çevresini gezen ziyaretçilerin, âdeta tarihi bir yolculuğa tanıklık edeceklerini söyledi. Tiyatronun taşlarının andezitten yapıldığını ve bu taşların Hıdırlıktepe’deki taş ocağında imal edildiğinin belirlendiğini kaydeden Üstün, aynı taşların, Bizans Dönemi'nde Ankara Kalesi’nin surlarında da kullanıldığını bildirdi. 

Tiyatronun tahrip edildiğini belirten Üstün: "Ancak tiyatronun bulunduğu bölge öyle bir bölge ki kazdıkça tarih çıkıyor. Tarih kitabı sayfaları gibi yaprak yaprak tarihle karşılaşıyoruz.” dedi.

 

 

cihan.com.tr