ANTAKYA ARKEOLOJİ MÜZESİ MOZAİKLERİ

52 Milyon TL maliyetle 55 bin metrekare alan üzerine kurulan, Dünya´nın ikinci büyük mozaik sergileme alanına sahip yeni Antakya Arkeoloji Müzesi, sahip olduğu Roma dönemi Mozaikleri´nin taşıma sırasında yaşadığı ciddi bozulmalar nedeniyle bir kez daha gündemin ilk sırasında.

Antakya Toplumcu Halk Gazetesinin haberine göre sadece bir ay kadar önce, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de bulunduğu bir Protokol kalabalığı  ile açılan Antakya Arkeoloji Müzesi,  envanterindeki Roma Dönemi Mozaikleri'nin “Taşıma” ve “Restorasyon” aşamalarında yaşadığı sorunlarla öne çıkıyor. 

52 Milyon TL maliyetle 55 bin metrekare alan üzerine kurulan, Dünya'nın ikinci büyük mozaik sergileme alanına sahip Antakya Arkeoloji Müzesi, sahip olduğu Roma dönemi Mozaikleri'nin taşıma sırasında yaşadığı ciddi bozulmalar  nedeniyle bir kez daha gündemin ilk sırasında. 

28 Aralık 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmen açılan Müze'nin envanterinde yer alan paha biçilmez mozaik eserlerin, taşıma ve restorasyon aşamalarında yaşanan bu sorunlar üzerine açıklama yapan Hataylı Mozaik Ustası Mehmet Daşkapan "Roma Dönemi'nin görkemli zamanlarını resmeden mozaikleri resmen karikatür haline getirmişler, hele ki bazıları orijinal halinden çok şey kaybetmiş, değerinden çok şey yitirmiş” diyerek ortaya koyan Daşkapan, kent idarecilerini olduğu kadar, yurt dışına kaçırılan eserlerin sıkı takipçisi durumundaki Turizm Bakanlığı'nı da olaya el koymaya ve sorumluları bulmaya çağırdı.

Yeni müzede mevcut eserlerin şu an sadece yaklaşık yüzde 65'inin sergilendiğini, geri kalan eserler üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Daşkapan, eserlerdeki restorasyon hatası ile meydana gelen bozulmanın, yeni kaybolan ve yanlış yerleştirilen taşlardan kaynaklandığını, mozaiklerin bütün özelliklerini kaybettiklerini, restorasyon adı altında eserlere geri dönüşü olmayan bir hasar verildiğini belirtti. 

Bozulan eserler arasında, MS 2. yüzyıla tarihlenen Roma dönemi İsis seremoni moziği ve MS 3. yüzyıla tarihlenen Narkisos mozaiği gibi eserler bulunuyor. 

 

kaynak: http://www.antakyagazetesi.com/H8023-roma-mozaiklerinde-skandal-restorasyon.html