ANTALYA´DA YİNE BİR RESTORASYON VAKASI

Antalya Korkuteli´nde bulunan 800 yıllık Alaaddin Camisi´nin taç kapısı, devam eden restorasyon sırasında yıkıldı. Ömer Erbil´in özel haberinde, olayla ilgili kişilerle görüşmeler ve skandal restorasyondaki detaylar yer alıyor.

Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında kiliseden camiye çevrilerek kullanılan Alaaddin Cami, yeni bir restorasyon skandalına konu oldu. Radikal gazetesinden Ömer Erbil'in konuyla ilgili bugün yaptığı haberde, Selçuklu Dönemi stilinde yapılan Alaaddin Cami'sinin taç kapısının restorasyon sırasında yıkıldığı belirtildi. Divriği Ulu Cami Darüşşifası’na benzer taç kapının, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından devam eden restorasyon sırasında, durumunun iyi olmadığı gerekçesiyle numaralandırılarak söküldüğü ileri sürüldü. Fakat restorasyon yapılan şantiyede görülenler durumun hiç te böyle olmadığı yönündeydi; taç kapıya ait taş parçaları kırılmış hâlde etrafa dağılmıştı.

 

Ömer Erbil'in haberinin devamı:

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı 1994 yılında yazdığı doçentlik tezinde tarihi yapıya ait taç kapı ile ilgili şu bilgileri veriyor: "Anadolu’nun yerli kültürünün izleriyle birlikte Selçuklu ve Gotik özelliklerini de bünyesinde bulunduran Korkuteli Alaaddin Camisi, Anadolu Selçuklu sonrası ortaya çıkan ve yeni bir arayış içindeki bölgesel hüviyetteki beyliklerin sanat denemesinin nadir örneklerinden biri olduğunu göstermektedir. Taç kapının plan şeması ve eyvan şeklindeki düzenlenmesi, Anadolu Selçuklularında görülen klasik özellikleri taşımaktadır. Taç kapıdaki niş kemerinin kademeli profil oluşturması, Divriği Darüşşifası ana kapısıyla başlamış ve Peçin Ahmet Gazi Medresesi ile devam etmiş ve Bergama Ulu (Yıldırım) Cami ile geç tarihli örneği ortaya konmuştur."

 

Geçtiğimiz günlerde ismini vermek istemeyen bir okuyucumuz tarihi caminin literatüre giren taç kapısının yok edildiğini duyurdu. Yerinde görmek için Antalya’nın Korkuteli ilçesine gittim. Restorasyonu devam ettiği söylenen camiyi yerinde incelemek istedim. Gördüğüm manzara korkunçtu. Şantiye alanına çevrilmiş tarihi camide çalışanlar olmadığı gibi bir bekçi de yoktu. Selçuklu sanatının en nadide eserleri arasında yer alan "taç kapıya" ait olduğunu düşündüğüm taşlar etrafa saçılmıştı. Bazı taşların üzerinde numaralar bulunuyordu; fakat koruma amaçlı tek bir önlem yoktu. Yoldan geçen her hangi birinin o numaralı taşları alıp götürmesi hiçten bile değildi. Etrafa dağılmış taşlar ve yarım bırakılmış bir restorasyon görüntüsünün yanı sıra, bilim kitaplarına girmiş eşsiz mimari örneği olan taç kapı da artık yoktu. Komşular bir aydan fazla süredir inşaatta çalışmanın durduğunu belirtti. Üstelik taşların pek çoğu parçalanmış şekilde yol üstüne atılmıştı.

 

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır’ı aradım. Bakır, göreve yeni getirildiğini; ancak hemen araştıracağını söyledi. Kısa süre sonrada dönüş yaptı. Bakır, restorasyon projesinin taç kapının numaralandırılarak sökülüp güçlendirilmesi yönünde önceki kurulun kararı olduğunu söyledi. Restorasyon projesinin mimarı Mehmet Emin Yılmaz ile görüştüm. Yılmaz, tüm duvarların statik incelemesinin yapıldığını, taç kapıdaki taşlardan numuneler alındığını ve sökülerek güçlendirmeye karar verildiğini, nitelikli taşların depoya kaldırıldığını belirtti. Vakıflar Antalya Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise restorasyon projesinin Antalya Koruma Kurulu’nun denetiminde ve kurul kararına uygun şekilde devam ettiğini, kış şartlarından dolayı restorasyona ara verildiğini söylediler. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise, restorasyon projesinden rahatsız olduklarını; ancak koruma kurul kararının ellerini bağladığını, kurulun taç kapıyı sökerek güçlendirme kararı olduğunu belirttiler.

 

Uzmanlar strüktür sağlamlaştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Yıkılmamış, tamamen yok olmamış ve statik problemi olan yapıların sökülüp tüm özgünlüğünün bozulması kabul edilebilir bir durum değil. Uzun yıllardır statik problemi yaşayan Sivas Divriği Darüşşifası’nın sökülerek yeniden yapılması bugüne kadar kimsenin aklından bile geçmedi. Strüktür sağlamlaştırma yöntemi ile taç kapının özgünlüğü bozulmadan restorasyona devam edilmeli, etrafı güçlendirilmeliydi. Restorasyonda yeniden yapma kolaycılığına kaçılmamalıydı.

 

 

radikal.com.tr