ANTİK MISIR MEZARINDA KEŞFEDİLEN ŞİŞELER MUMYALAMA İŞLEMİNE IŞIK TUTUYOR

Luksor kentinin yakınlarında yer alan Deir el-Bahari’de bulunan bir mezarda, içi mumyalama materyalleriyle dolu 56 şişe keşfedildi. Arkeologlar bunların, Mısır’ın Orta Krallık dönemi(MÖ 2055-1650) vezirlerinden olan Ipi’nin mumyalaştırılmasında kullanıldığını düşünüyor.

Alcala Üniversitesinden İspanyol-Mısır misyonu, keşfi yaptıklarında Ipi’nin mezarının avlusunu temizliyordu. Ancak bu tamamen yeni bir keşif değildir. Bu şişeler daha önce 1921-1922 yıllarında yapılan kazılar sırasında Amerikalı Mısır bilimci Herbert Winlock tarafından tespit edilmişti.

 

Fakat o yıllarda bulunan nesnelerin hepsi, İspanyol-Mısır arkeolojik misyonu onları tekrar bulana kadar, mezarın bir köşesindeki haznede bırakıldı. Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığından Dr. Mahmoud Afifi, şişelerin içerisindeki malzemelerin tanımlanmasının Orta Krallık döneminde kullanılan mumyalama tekniklerine dair anlayışımızı geliştireceğini söyledi.

 

Bu arada arkeologlara, Antik Çağda mumyalama sürecinde kullanılan alet ve malzeme türlerini değerlendirmeleri için izin verilecek.

 

Arkeolojik misyonun başkanı Dr. Antonio Morales ise, şişelerin natron tuzu, kum ve diğer türlü maddelerle dolu olduğunu belirtti. Mezarda ayrıca ölü bedeninin bölümlerini kaplayan birkaç bez ve çarşaf parçası da ortaya çıkarıldı.

 

Ipi'nin hayatıyla ilgili çok az şey biliniyor, ancak bu vezirin, 12. Hanedanlık dönemindeki I. Amenemhat döneminde antik Mısır elitlerinden olduğu düşünülüyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk