ANTİK MISIR´A AİT YÜZLERCE TABUT RESTORE EDİLİYOR

Amerika Birleşik Devletlerinin hibesi ile finanse edilen koruma projesi, Mısır’daki Kahire Müzesinde depolanan ve Antik Mısır’ın farklı dönemlerine ait 600’den fazla lahdi restore edecek.

Koruma projesinin lideri Salı günü yaptığı açıklamada, Mısır’ın, dünyanın en eski medeniyetlerinden birini belgelemek ve korumak için Amerikan-Mısır projesinin bir parçası olarak binlerce yıl öncesine ait yüzlerce lahdin restore edileceğini söyledi. Müzenin restorasyon bölümü başkanı Moemen Othman ise, dünya çapında bu kadar çok sayıda lahdin belgelenerek restore edilmesini kapsayan bir başka projenin olmadığını aktardı.

 

Mısır’da eski eser hırsızlığı 2011 ayaklanmasını hemen takip eden kaotik yıllarda müzeler, camiler, depolama tesisleri ve yasadışı kazılarından birçok eserin çalınmasıyla gelişti. Mısır Aralık 2015’te 130 bin $ değerinde koruma hibesine layık görülmüştü. Bu proje ise ülkenin zengin kültür mirasının yasadışı ticaretini önlemek amacıyla 2016 yılında imzalanan ABD-Mısır antlaşmasının bir parçasıdır. Bu fon daha önce Kahire’deki bir anıt mezarı ve Yukarı Mısır’daki eski bir tapınağın korunmasına yardımcı olmuştu.

 

Antik Mısır’ın firavunlar dönemine ait kalıntılarına dünya çapındaki ilgi devam ediyor. Kayıp kraliçe Nefertiti’nin mezarına yapılan yağma 2015’te büyük bir yankı getirmişti. Fakat aramalardan henüz bir sonuç çıkmadı. Firavunların altın yaldızlı antik kalıntıları ve mezarları, bir zamanlar önemli bir döviz kaynağı olan ve 2011 yılında Hüsnü Mübarek’i deviren isyandan bu yana gerileyen turizm sektörünün temel taşıydı.

 

Kültürel Koruma Projesinin müdürü Martin Perschler, projenin ana hedeflerinden birini lahitlerin bilim insanları tarafından araştırılmaya hazır hale getirilmesi için, müzedeki objelerin tam bir envanterine sahip olmalarını ve korunma ihtiyaçlarını anlamalarını sağlamaktır şeklinde açıkladı. Bu, uzun vadede Mısır’da ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlara, kapsamlı kültürel miras ve tarihin tamamını keşfetme ve değerlendirme fırsatı bulacakları anlamına geliyor.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr