ANTİK MISIR’DA KÜP MEZARLAR SADECE YOKSULLAR TARAFINDAN KULLANILMAMIŞ

Yeni bir araştırma, bir antik Mısır mezar uygulaması hakkında küpleri inceliyor. Araştırmacılara göre seramik kaplara yapılan definler ölümden sonra yeniden doğuşu simgelemiş olabilir.

 

Mısırlılar da dâhil olmak üzere birçok antik halk, ölülerinin bir kısmını seramik kapların veya urnelerin içine gömdü. Araştırmacılar uzun zamandır bu küp mezarların yoksul çocuklar için ortak olduğunu düşünmüşlerdi.

 

Fakat yeni bir analize göre bu uygulama antik Mısır’da sadece çocuklarla ya da fakir ailelerle sınırlı değildi.  Sidney’deki Macquarie Üniversitesinden biyoarkeolog Ronika Power ve Mısırlı uzman Yann Tristant, Nil Nehri yakınlarında 46 arkeolojik sitede bulunan ve MÖ 3300 - 1650 yılları arasına ait küp mezarları yeniden gözden geçirdi. Araştırmanın sonuçları geçtiğimiz ay yayınlandı.

 

Arkeolojik sitelerin yarısından biraz fazlası yetişkinlerin kalıntılarını içeriyor. Çocuklar için küp mezarlar beklenenden daha azdı: 746 çocuk, bebek ve cenin bir çeşit mezar kabı içine yerleştirildi. 338 kişi ahşabın kıtlığına ve maliyetine rağmen ahşap tabutlara gömüldü. Bir diğer 329 kişi ise kaplara gömüldü. Geri kalanların çoğu sepetlere, birkaç durumda kamışlar veya kireç taşı gibi malzemelerden yapılmış kaplara yerleştirildi. 

 

Zengin bir valinin mezarında, altın sırla kaplı boncuklar içeren bir küpte bir bebek bulundu. Diğer küp mezarlar, altın, fildişi, devekuşu yumurtası boncukları, kıyafetler ve seramikler gibi sayısız mal bulunduruyordu. Bu mezarlarda vücutlar ya doğrudan küplere yerleştirildi ya da küpler ölen kişiye uyacak şekilde kesildi.

 

Araştırmacılar, insanların kısmen sembolik sebeplerden ötürü kapları seçtiğini ileri sürdü. Bilim insanları, rahmi yansıtan oyuk kapların ölümden sonra dünyaya yeniden doğuşu yansıtmak için kullanılmış olabileceğini söyledi.

 

https://www.sciencenews.org