ANTİK MISIR’IN SIRLARI ‘SCANPYRAMIDS’ PROJESİ İLE AÇIĞA ÇIKACAK

ScanPyramids adlı proje ile Mısır piramitlerinin içerisindeki gizli odalar, koridorlar ve kapılar açığa çıkacak.

Ahram Online gazetesinde yer alan habere göre, kasım ayında başlayacak olan ‘ScanPyramids’ adlı proje Mısır’daki Gize Piramitleri’ni araştıracak. Proje ile birlikte, piramitlerin içerisindeki gizli odalar, koridorlar ve kapıların tespit edilmesi hedefleniyor.

 

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh el-Damadi konuya ilişkin “Geçtiğimiz yüzyıl içinde antik Mısırlıların piramit inşasında hangi teknikleri kullandıkları üzerine çeşitli teoriler üretilmişti ancak bunların hiçbiri bilimsel varsayımlar olmaktan öteye geçemedi” dedi. El-Damadi, açıklamasında ScanPyramids projesinin piramitlerin nasıl inşa edildiğini öğrenmemize ve piramit biçimli tasarımların mantığını anlamamıza yardım edecek yeni bir yöntem olduğunu, bu yöntemle piramitlerin içerisindeki gizli oda, koridor ve kapıların da açığa çıkacağını belirtti.

 

X-ray’e benzer bir metot olan bu yeni tekniğin uygulama aşamasında, radyografik muon, kızılötesi termografi, fotogrametri, tarama ve 3 boyutlu rekonstrüksiyon gibi farklı teknikler bir arada kullanılacak. Bu alanlardaki en yeni teknolojiler Japonya’daki Nagoya Üniversitesi, Mısır’daki Kahire Üniversitesi ve Kanada’daki Laval Üniversitesine bağlı araştırmacılar tarafından kullanılacak.

 

El-Damadi ayrıca, kızılötesi ve muon teknolojilerinin, İngiliz Mısırbilimci  Nicholas Reeves tarafından geçtiğimiz eylül ayında öne sürülen, Tutankhamun’un mezarı içerisindeki olası bir gizli odanın tespit edilmesinde de kullanılacağını söyledi.

 

Nicholas Reeves, öne sürdüğü teoride Kral Tutankhamun’un mezarı içerisinde bulunacak bir gizli kapının Kraliçe Nefertiti’ye ait mezar odasına açılabileceğini savunmuştu. Mısır Eski Eserler Bakanlığı ve Antik Mısır Eserleri Daimi Kurulu Tutankhamun’un mezarında radar araştırmasına izin verdi ancak çalışma, alınacak güvenlik önlemlerinin ardından başlatılacak.

 

Kaynak: http://english.ahram.org.eg/NewsContent/9/40/161858/Heritage/Ancient-Egypt/‘ScanPyramids’-project-hopes-to-decipher-ancient-s.aspx