ANTİK YUNANLAR ‘YÜRÜYEN ÖLÜLER’DEN KORKUYORDU!

Genellikle mantıksal düşüncenin ataları olarak bilinen Antik Yunanlar, görünen o ki hayaletlerden korkuyorlardı.

Ölülerin geceleri dirilerek yaşayanlara zarar vereceğine dair antik belgelerden de bilinen inanç, ortaya çıkan yeni bulgularla destekleniyor. Pittsburgh Üniversitesinden Dr. Carrie Sulosky Weaver tarafından Sicilya’nın güneydoğusundaki antik Kamarina kentinde yapılan araştırmalarda, üzerine taş ve amfora parçaları yerleştirilen gömütlere rastlandı. Antik Yunanların doğaüstü inançlara sahip olduğunu ve toplumdaki pek çok kişinin ölülerin geceleri dirilerek dünyada gezindiğine inandığını aktaran Dr. Sulosky Weaver, iskeletler üzerindeki taş ve amfora parçalarının iskeletlerin mezardan çıkmasını engelleme amacı taşıdığını öne sürüyor.

Bir antik Yunan kolonisi olan Kamarina kentindeki Passo Marinaro isimli mezarlıkta, MÖ 5.-3. yüzyıllar arasına tarihlenen 2 bin 905 adet mezar ortaya çıkarıldı. Mezarların yarısından fazlasında pişmiş toprak vazolar, figürinler ve metal sikkeler bulundu. Mezarlardan ikisinin ise, iskeletlerin mezardan çıkmasını engellemek amacıyla, özel bir biçimde gömüldüğü anlaşıldı. Mezar 653 olarak adlandırılan ve cinsiyeti belirlenemeyen iskeletin, yaşadığı süre boyunca yetersiz beslendiği veya bir hastalığa maruz kaldığı tespit edildi. İskeletin tümü, büyük amfora parçaları ile kaplanmıştı.

Dr. Sulosky Weaver’a göre, mezarın üzerinin ağır amfora parçaları ile kaplanmasının sebebi ölüyü mezara hapsetmek ve görmesini ya da dirilmesini engellemekti. İnsanlar büyük olasılıkla hastalığı nedeniyle bu kişiden korkuyor ve onun hayalete dönüşerek onları takip edeceğini düşünüyorlardı.

Kaynak: http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr/2015/06/ancient-greeks-feared-walking-dead.html#.VYqkRudto6h