ANTİK ZAPOTEKLER HİNDİ YETİŞTİRMİŞLER

Meksika Oaxaca’da MS 300-1200 yılları arasına ait tarihlenen bir Zapotek yerleşimi olan Mitla Kalesi’nde kazı çalışmaları yürüten bir ekip, evsel atık ve dinsel sunu kontekstlerinde yavru ve yetişkin hindi kalıntılarına, tüm yumurta ve sayısız yumurta kabuğuna rastladılar. Arkeologlar bunların Oaxaca’daki evcilleştirilmiş hindiler hakkında şimdiye kadar elde edilen en ayrıntılı ve en açık kanıt olduklarını söylüyor.

 

Chicago’daki Doğa Tarihi Müzesinde Mezoamerika, Orta Amerika ve Doğu Asya Antropoloji MacArthur küratörü ve aynı zamanda ekibin üyesi olan arkeolog Dr. Gary Feinman “Araştırmalarımız bize yaban hindilerinin (Meleagris gallopavo) MS 400-500’de evcilleştirildiğini söylüyor” açıklamasında bulundu. Ekibin ortaya koyduğu sonuçlar Journal of Archaeological Science: Reports’da online olarak yayınlandı. Yazarlar “Biz, Oaxaca Vadisi’nde en azından Klasik dönemin ortasında hindilerin et, diğer yan ürünler için ve ritüel amaçlı yetiştirildiğine dair birçok kanıt sunuyoruz” dedi.

 

Mitla Kalesi’ndeki zooarkeoloji grubunda tüm halde yumurta ve sayısız yumurta kabuğu parçasının yanı sıra yavru ve yetişkin kuşlara ait (hem tavuk hem erkek hindi) çok sayıda iskelet kalıntılarına ulaşıldı. Hem kırılan hem de kırılmayan yumurtalar var ve bu yumurtalar fermente edilmemiş veya yeni yumurtadan, kısmen geliştirilen yumurtalara ve yumurtadan çıkmış tavuklara kadar bir dizi inkübasyon aşamasını gösteriyorlar. Araştırmacılara göre bu oldukça heyecan verici bir durum. Çünkü el değmemiş bütün bir yumurta kümesi bulmak çok zor. Yumurta kabukları üzerinde yapılan taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM), yumurtaların gerçekten hindiler tarafından serildiğini de doğruluyor.

 

Dr. Feinman, tüm bunların bölgede hindilerin yetiştirilmesi ve yetiştirilen bu hindilerden nasıl yararlanıldığına ile ilgili tarihi bilgileri doğrulamaya yardımcı olduğunu söylüyor. Feinmann’a göre yumurtalar Zapotek halkı için önemli dinsel bir sunu için kullanılmıştı. Hindilerin yenmek için yetiştiriliyor, hediye olarak veriliyor ve hatta ritüellerde kullanılıyordu. Bahsi geçen Zapotek halkı, bugün hala Oaxaca’da yaşıyor ve evcilleştirilen hindiler onlar için hala önemini sürdürüyor.

 

Avrasya'yla karşılaştırıldığında Oaxaca ve Mezoamerika'da çok daha az evcil hayvan vardı.  Avrasya'da ise birçok farklı et kaynağı vardı, ancak 1500 yıl önce Oaxaca'da evcil et kaynakları kesinlikle sadece hindiler ve köpeklerdi.

 

Oaxaca'daki insanlar günümüzde İspanyollar tarafından getirilen etlere (tavuk, sığır eti ve domuz eti gibi) itibar etse de, hindi bölgede çok daha eskidir ve bugün hala hem büyük bir ritüele hem de ekonomik öneme sahiptir.

 

http://www.sci-news.com/archaeology/ancient-zapotecs-turkeys-04387.html