ARISTOTELES´İN MEZARI BULUNMUŞ OLABİLİR

Aristoteles’in doğum yeri olan Stagira antik kentinde yapılan kazılarda Aristoteles’in mezarının bulunduğu düşünülüyor.

Makedonya’nın merkezinde yer alan Stagira antik kentinde 20 yıldır devam eden çalışmalar sırasında, Aristoteles’in mezarının bulunduğu iddia edildi. Yunan arkeologlar, buldukları kubbeli mezarın Aristoteles’e ait olduklarından neredeyse eminler, ancak ellerinde bunu kesinleştiren bir kanıt bulunmuyor. Arkeolog Kostas Sismanidis’in bir kongrede yaptığı açıklamada, mezarın mimari yapısının ve antik kentin merkezine yakın panoramik manzaralı konumunun, bu düşüncülerini destekleyecek bir kanıt olduğunu belirtti.

Bu teoriye başka bir dayanak noktası olan iki yazılı kaynak, Stagira halkının, Aristoteles’in küllerini, MÖ 322 yılında öldüğü bilinen Eğriboz Adası’ndaki Khalkis’ten getirdiğini belirtir.

Hellenistik Döneme tarihlenen mezar, kare şeklinde mermer bir zemine sahip ve dışına bir sunak yerleştirilmiş. Bulunan seramik ve sikkelerle, mezar ve sunak Büyük İskender zamanına tarihlendirilir.

Platon’un öğrencisi olan Aristoteles, Büyük İskender’in akıl hocasıydı ve Atina’ya dönüp kendi okulunu kurmadan önce Ege ve Küçük Asya’yı İskender ile birlikte dolaştı.

theguardian.com