ARKEOLOGLAR ABU DABİ’DE 7 BİN YILLIK EV AÇIĞA ÇIKARDI

Arkeologlar, Abu Dabi’nin körfez bölgesinde dikkat çekici ve nadir buluntulardan biri olarak tanımladıkları 7 bin yıllık üç odalı bir evi keşfettiklerini açıkladı.

7 bin yıllık ev, bir zamanlar bölgenin en büyük Taş Çağı yerleşim yerlerinden biri olan Abu Dabi’nin kıyısındaki Marawah Adası’nda ortaya çıkarıldı.

 

Abu Dabi Turizm ve Kültür Kurumu Başkanı Mohamed Al Mubarak, bu önemli keşfin, Neolitik Çağ Abu Dabi’sinin ileri inşaat yöntemlerini ve uzak deniz ticaretinde oynadığı rolü gösterdiğini söyledi. Arkeolog Abdulla Al Kaabi ise, radyokarbon tarihlemesinin evin yaşını ortaya çıkardığını ve bu mimari tarzın bu dönem için benzersiz olup, bölgede daha önce hiç bulunmadığını vurguladı.

 

Dr. Mark Beech’e göre, yapının tam planına sahip olunduğu ve çok iyi korunduğu için Taç Çağı evi sıra dışı bir keşif. Ayrıca körfez kıyılarının başka hiçbir yerinde benzeri bulunmadığı için çarpıcı bir buluştur.

 

Keşfedilen ev, tıpkı geleneksel Arap evlerinde olduğu gibi arka bahçeye ve yemek pişirmenin yapıldığı çıkıntı yapan küçük duvarlara sahiptir. Evin duvarları 70 cm genişliğindedir ve taşlar birbirinin üstüne konularak kubbe şekli verilmiştir. Arkeologlar bu evin bulunduğu höyükte tam bir Taş Çağı köyünün bulunabileceğini tahmin ediyor.

 

Kazılar esnasında ortaya çıkarılan arkeolojik eserler köylülerin yaşamına dair ışık tutuyor. Hayvanların avlanılması ve kesilmesi için taş aletler kullandılar. Arkeologların muhtemelen süsleme olarak takıldığını düşündükleri kabuktan yapılmış boncuklar ve köpekbalığı dişleri de bulundu.

 

Yerleşim yerindeki en önemli buluntularından biri de, bu dönemde deniz ticaretinin en erken kanıtı olan Irak’tan süslü bir seramik kavanozdu. Hayvan kemikleri, insanların evcil hayvan sahibi olduklarını gösteriyor. Ancak yerleşim yerinin sakinleri deniz yaşamına daha çok itibar ediyordu.

 

Bölgenin iklimi şimdikinden daha iyidir. Köylüler tatlı su gölleri ve daha fazla bitki örtüsüyle kaplı tamamen farklı bir ortamda yaşıyorlardı.

 

Arkeologlar, bir arkeolojik alanı belgelemenin çok zaman aldığını belirterek çok dikkatli olduklarını ve çalışmalara devam ettiklerini açıkladı. Kazı çalışmasında bulunan eserler aşamalı olarak müzelerde sergilenecek.

 

Bu arada Abu Dabi’nin yaklaşık 130 km güneybatısındaki Baynunah’ta yapılan arkeolojik kazılar da bölgenin antik dönemdeki yaşamını ortaya koyuyor. Arkeologlar Beynunah’ta çöl yüzeyinde 6 bin 500 yıl önce avlanıp öldürülen hayvanların kalıntılarını bulduklarını açıkladı. Bunlar arasındaki develere ait iskeletler ağırlıktaydı.

 

Burası Orta Doğu’da develerin toplu olarak öldürülmesiyle ilgili en erken kanıtları sağlıyor. Uzmanlar, bu yabani develerin biyolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeni araştırmalar yürüttüklerini söyledi.

 

http://www.thenational.ae/