ARKEOLOGLAR İNGİLTERE´DE DİLİ KESİLİP YERİNE TAŞ KONMUŞ BİR İSKELET BULDU

İngiltere’nin Northamptonshire kontluğunda yer alan bir Roma mezarlığında, dili kesilerek yerine yassı taş sıkıştırılan bir adama ait iskelet bulundu. Arkeologlar, insanların yüzüstü gömülen bu adamın tekrar canlanıp kendilerini rahatsız etmesinden korktuklarını düşünüyor.

Stanwick’deki Nene Nehri kıyısında yer alan ve 1991 yılında keşfedilen Roma mezarlığı, bölgede küçük tarımcı toplulukların yaşadığı düşünülen döneme yani MS 3. ve 4. yüzyıllara tarihlendirildi.

 

Tarihi İngiltere’nin insan iskeleti biyoloğu Simon Mays keşfin eşsiz olduğunu belirterek, bunun arkeolojik kayıtlarda bugüne kadar tanımlanmış bir şey olmadığını ve dolayısıyla yeni bir uygulama tespit ettiklerini söyledi. Mays ayrıca bu adamın mezara yüzüstü gömülmüş olmasının davranışları ile toplumda bir tehdit oluşturduğu düşüncesini akla getirdiğini ekledi.

 

Yaşlandırma teknikleri kesinlik vermese de adamın 30’lu yaşlarında öldüğü düşünüldü. 30'lu yaşlarında öldüğü düşünülen adama yapılan bu uygulama hakkında iki teori öne sürüldü. Birinci teori, adamın zihinsel sorunları olduğu ve kendi dilini koparmış olabileceği, ikinci teori ise bu uygulamanın bir ceza şekli olmasıdır.

 

Mays, diğer insanlara karşı kötü niyetli suçlamalar yayan insanların dillerini kesmekten bahseden German yasalarının var olduğunu ve şu an bu konuyu araştırdıklarını, ancak bu yönde bir Roma yasasının olup olmadığını bilmediklerini belirtti. Fakat Roma’nın aksine Britanya'daki Roma uygulamaları hakkında çok şey bildiklerini vurguladı.

 

Mays, dilin kesilip yerine taş konulduğunu nasıl anladıklarını da anlattı: “Bu fikre varmamızdaki en önemli etkenlerden biri, İngiltere’deki Roma dönemine ait bazı mezarlarda, eksik vücut parçalarının yerine anatomiye uygun başka objelerin konulduğunu biliyoruz. Bu türde 10 mezar saptandı. Bunların çoğu, başı kesilmiş ve yerine seramik ya da taş konmuş iskeletlerden oluşuyor. Dolayısıyla bunlardan yola çıkarak bu fikre vardık. Tam dilin olması gerektiği yerde yassı bir taş vardı.”

 

Bu teorinin daha fazla teyidi için kemikler üzerinde bazı testler yapıldı. Mays bu konu hakkında “Birinin dilini keserseniz, ağız bakteri ile dolar ve bu nedenle enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yükselir. Gerçekten kemikler üzerinde enfeksiyon bulduk, bu durum fikrimizi destekliyor gibi görünüyor. Bir gövde parçasını bir cisimle değiştirme fikri ilginç. Bu tüm olmayan bir bedeni tümleme girişimi olabilir. Ya da cesedin tam olmasını istemedikleri için bir uzvunu koparıp işlevsiz bir taş veya çanak gibi bir şeyle değiştirme girişimi de olabilir” dedi.

 

Geç Roma ve Sakson dönemlerine ait mezarlarda, yüzüstü gömülmüş birkaç kişi daha bulunmuştu. Bazı arkeologlar bu şekilde gömülen insanların toplumda tehdit olarak görülmüş olabileceklerini savunuyor. Mays, bunun, cesedin mezardan çıkıp insanları rahatsız etmeye devam etmemesi için yapılmış olabileceğini de düşünüyor.

 

https://www.theguardian.com