ARKEOLOGLAR IRAK´A GERİ DÖNÜYOR

Terör örgütü IŞİD´in Kuzey Irak´ı boşaltmaya başlaması üzerine, arkeologlar Irak´taki bilimsel çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor.

Terör örgütü IŞİD'in Kuzey Irak dışına itilmesinin ardından, bölgedeki çalışmalarına kaldığı yerden devam eden arkeologlar, yeni keşifler yapmaya devam ederken, kaybedilen eserleri geri kazanmaya ve arkeolojik alanları ne şekilde koruyacaklarına çözüm bulmaya çalışıyor.

 

Arkeolog Dlshad Marf Zamua, birçok yerleşimin IŞİD tarafından tahrip edilip, yağmalanmasına karşın, arkeologlar için hâlâ birkaç yol olduğunu söyledi. Marf Zamua, bölgenin kültür mirasını korumaya yardımcı olacak bu yolları; bilimsel kurumlar, hükümetler, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki emniyet teşkilatları olarak sıraladı. IŞİD'in tahrip ve yağmasından finansal olarak yararlanan antika satıcılarını eleştiren Marf Zauma, Kuzey Irak'ın kültür mirasının satışını yapan bu kişileri engellemesi için Kuzey Amerika ve Avrupa'daki yetkililere çağrıda bulundu. Marf Zauma, bu savaşın,  silah satışı, antika ve petrol için yaratılmış olduğunu sözlerine ekledi. Marf Zauma ayrıca, IŞİD'in 2014 yazında Irak'a hareket etmesinden önce, 16 ülkeden 45 yabancı bilim adamının bölgede kazı ve yüzey araştırması yürüttüğünü belirtti.

 

Geçtiğimi birkaç ay içinde IŞİD'e karşı saldırı hâlinde olan Kürt kuvvetleri, terör örgütünü müttefik hava saldırısı desteğiyle bölgenin dışına çıkmaya zorluyor. Bunun üzerine arkeologlar, Shanidar Mağarası'nı da içeren bölgedeki çalışmalarına geri dönüyor. 

 

news.discovery.com