ARKEOLOGLAR İSKOÇ DEMİR ÇAĞI İNSANININ HAYATINA DAİR İPUÇLARINI ORTAYA ÇIKARIYOR

Arkeologlar, kalıntıları Orkney’deki Demir Çağ sitesinde bulunan bir insanın hayatının iç yüzünü anlamayı sağlayabildi.

Bu yılın başlarında, bir Brochs (Atlantik yuvarlak evleri olarak da bilinen Brochs, İskoç adalarında ve dağlık bölgelerinde inşa edilmiş müstahkem evlerdi) kalıntısının içinde, iki dişli bir insan çenesi keşfedildi.

 

Güney Ronaldsay'daki bulguların radyokarbon tarihlerini içeren analiz, adamın 50 veya daha geç bir yaşta öldüğünü göstermektedir. Analiz ayrıca onun beslenme biçiminin fevkalade zengin olduğuna işaret ediyor. Arkeologlara göre kemik yapısının izotopik değerleri muhtemelen onun büyük ölçüde balık (şaşırtıcı derecede yüksek miktarda deniz türevi protein) tüketmiş olduğunu gösteriyor.

 

Orta Demir Çağı insan kalıntılarına ait çoğu izotop çalışmaların ise, “Brochların zamanında”, (kıyı bölgelerinde bile) insan diyetinde çok düşük seviyelerde balık proteinleri gösterdiği biliniyor.

 

Orkney Arkeoloji Topluluğu tarafından finanse edilen yeni radyokarbon tarihlerini kapsayan çene kemiğinin ve dişlerinin analizi şunları göstermektedir:

 

·       Adam, geleneksel olarak İskoç Atlantik Orta Demir Çağı olarak adlandırılan dönemin sonlarında, yani MS 120 ve 240 yılları arasında bir tarihte ölmüştür.

 

·       Çene, bu dönem için hatırı sayılır yaştaki (belki de 50) bir insana aittir. Ancak daha da yaşlı olabilir.

 

·       Adam, dişlerinin durumuna göre aktif bir çalışma hayatına yönelmiştir. Kurtulan iki diş oldukça yıpranmışken çene kemiğindeki eksik dişlerin yuvaları bunların ömrü boyunca kaybolduğunu gösteriyor.

 

·       Dişler, belki de bitki lifli ürünlerin yapımında elleriyle çalışırken, ot ve saman gibi malzemeleri sıkıca sıkıştırması için üçüncü el olarak kısmen ağzını kullanan adam yüzünden kaybedilmiş olabilir.

 

Arkeologlar, Brochtaki hayvan kalıntıları arasındaki adama ait gömünün ritüel tarzını göz önüne alarak, o dönemde önem verilen birine ait olabileceğini öne sürdü.

 

http://www.bbc.com/