ARKEOLOJİ ZENGİNİ ANADOLU: ROMA DÖNEMİNE AİT MEZAR STELLERİ MÜZEYE BİLDİRİLDİ

Kültürel mirası korumaya dair bilincin çocuklara ilkokuldan itibaren arkeoloji dersleriyle verilmesi gerektiğinin tartışıldığı bu günlerde, örnek bir davranış sergilendi. Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin okuyucuları tarafından sıklıkla paylaşılan kültürel ve arkeolojik mirasa ilişkin bilgilerden biri oldukça önemli ve kayda değer.

Isparta’nın bir köyünde karşılaştığı mezar stellerinin yığma taşlar arasına duvar taşı olarak sıkıştırılmış görsellerini paylaşan okuyucumuz, eserin korunması için ne yapılabileceğini sordu. Dergiye ulaşan bilgiler üzerinden konunun Müze Müdürlüğü ile paylaşılması oldukça önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. Roma İmparatorluğu Dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık mezar stellerine ait herhangi bir bilgi yoktu. Köyün sakinleri tarafından topalanan mezar stelleri herhangi bir taş gibi ev ve bahçe duvarlarının yapımında kullanılmıştı.

 

 

İlk incelemede steller arasından bir tanesinin sağlam durumda olduğu ve bir duvarın devşirme taşı olarak kullanıldığı anlaşıldı. Devşirme taşı olarak kullanılan ve yaklaşık 1 metre yüksekliğindeki bu stelin üstünde Yunanca bir yazıtın, 3 insan (?) kabartmasının ve üçgen alınlığının ortasında da bir hayvan kabartmasının olduğu görüldü. 

 

 

Bulunan bu stellerin arkeolojik değerinin yüksek olduğunu belirten Müze müdürlüğü bölgede inceleme yapmak ve eserleri müzeye taşımak için hemen bir çalışma başlattı.

 

Roma dönemine ait mezar stellerinin köye nasıl getirildiği sorusunun cevabı ise şuan yanıtsız. Literatürde bu köyde bulunan herhangi bir antik kent isminin geçmediği biliniyor olsa da, taşların bu bölgeye yakın Tynada antik kentinden getirildiği düşünülüyor.

 

Aktüel Arkeoloji Dergisi