ARKEOLOJİK KAZILAR KADINLARA GELİR KAYNAĞI SAĞLIYOR!

Manisa´nın Salihli ilçesindeki Sardes Antik Kenti´nde kazı ve restorasyon çalışmaları devam eden Artemis Tapınağı´nda Manisalı kadınlar da görev alıyor.

 

Antik Çağ’da Lidya Krallığı’na başkentlik yapan Manisa’daki Sardes Antik Kenti’nde devam edilen Artemis Tapınağı kazıları kadınlara istihdam sağladı. Kazılarda çıkarılan sütunların temizliğini yapan kadınlar kendi evlerini temizlerken gösterdikleri titizliği sütunları temizlerken de gösteriyor, ev temizliği ile sütun temizliği arasında bir fark olmadığını söylüyorlar. Buna ek olarak, tarihi bir projede yer alarak bilime de katkı sağlıyorlar.

 

Sardes Antik Kenti, MÖ 7.yüzyıldan itibaren yerleşimin olduğu, tarihte paranın ilk basıldığı yer olarak biliniyor. Yaklaşık 2 bin 500 yıllık olan Artemis Tapınağı’nda çalışmalar beş yıldır sürüyor.

 

Her yıl kültür turizmi için bölgeye gelen yüzlerce turistin cazibe noktası olan antik kentteki çalışmalara kazı başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop ve bilimsel heyetin yanı sıra Sart Mahallesi’nden kazıda çalışmak üzere gelen 12 kadın da katkı sağlıyor. Manisalı kadınlar, çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan sütun ve mermerlerin üzerindeki yosunlaşma ve kararmaların giderilmesi konusunda yardımcı oluyor. Tarihi eserlere bir zararı olmayan karışımları kullanarak el ve diş fırçalarıyla temizlik yapan kadınlar eserlerin orjinal görünümlerinin ortaya çıkması için emek harcıyor. Evlerinde yaptıkları temizlikte gösterdikleri hassasiyet ve özeni sütun ve mermerlerde de gösteren kadınlar böylesi bir projede çalıştıkları için oldukça mutlu olduklarını dile getirdi.

 

Kazılara katılan kadınlardan Kezban Serin, ev hanımı olduğunu ve kazı dönemi başladığından beri antik kazılara yardımcı olduğunu söylerken, bu işin çok da kolay bir iş olmadığını sözlerine ekledi. Sütunlar üzerinde bulunan ve onlarca yıl içinde oluşan kararmaların yanında insan eli ile sütunlara yazılan yazıların da temizlenmesi gerektiğini belirten Serin, temizleme konusunda oldukça hassas davranılması gerektiğini söyledi. İşleri bittiğinde 2 bin 500 yıllık sütunların ilk günki görünümlerine kavuşmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Serin, gelen ziyaretçilere tarihi en güzel şekilde göstermek için yoğun bir çaba gösterdiklerini söyledi.

 

Kazıda çalışan kadınlar yaklaşık 3,5 ay süren kazı döneminin onlar için çok güzel bir çalışma ortamı yarattığını, çoğu zaman 3,5 aylık sürenin uzamasını istediklerini dile getirdi. Çocukluklarının Artemis Tapınağı’nın sütunları arasında geçtiğini söyleyen Sartlı kadınlar, yaşadıkları kentteki tarihi kalıntıları temizlemenin kendilerine ayrı bir gurur yaşattığını sözlerine ekledi. Kazıda çalışan kadınlardan Fatma Erişti, “Dün çevresinde koşuşturduğumuz, oyunlar oynadığımız bu tarihi sütunları bir gün temizleyecek olmam aklımın ucundan bile geçmezdi. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu tarihi kentte çalışmak, burada yaşamak çok güzel bir duygu." diye konuştu. 

 

AA