ARSLANTEPE´DE 5000 YILLIK BİR TAHT BULUNDU

Anadolu’nun ilk şehir devleti olma özelliğini taşıyan Malatya’daki Arslantepe Höyüğünde MÖ 3 binli yıllara tarihlenmiş kerpiç bir taht gün yüzüne çıkarıldı.

Taht, kerpiç bir sarayın içinde kamusal bina olarak kullanıldığı düşünülen bir alanda bulundu. Tahtta sarayın kendisi gibi kerpiçten yapılmış durumda.

Tahtı buldukları alanın tapınak olmadığını vurgulayan araştırmacılar, insanların sarayın ön kapısından avluyu takip ederek tahtın olduğu platforma geçip, kral ya da şefin huzuruna çıktığını belirttiler.

Arslantepe Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane: "Duvarları çok büyük, kalınlığı iki metreye yakın. Belki de binada iki kat vardı. Belki daha fazla. Bina, tapınak değil. Bu önemli bir şey.  Arslantepe'de bu saray sistemiyle laik bir sistem başlıyor. Bu bina tapınak değil, kral binası. Tam bilmiyoruz ama ilk defa böyle bir şey bulduk. Önemli bir şey bu. Böylece devlet sistemi başlıyor. Bunun için çok önemli. Avluda insanların huzurda durması için küçük bir platform da var. Her şey seremoniyle yapılıyor ama bu seremoni din için değil direkt güç gösteriyor, devlet ve kral sistemini gösteriyor. O zaman toplum belki hazır değil ama tarih için çok önemli bir şey. Devlet sitemi nasıl başladı onu anlamak için önemli. Bunun için Arslantepe çok önemli."

Yeni buluşların devam etmesi ve sarayın ortaya çıkmasıyla bölgeye gelen turist sayısının artacağını vurgulayan Frangipane, "Başka yerde böyle büyük ve eski bir bina yok. Biz koruma altına aldık. Burası kerpiç duvar. Biz saray kapısını 30 sene önce bulduk. Tam olduğu gibi duruyor. Duvarlarda resimler var, onlar da duruyor. Dikkat lazım. Tabi kapatmak lazım ve hava alması lazım. Yoksa nem geliyor ve her şey bozuluyor. İnşallah, turistler için çok güzel bir tur yapacağız. Böyle eski ve böyle büyük bir duvarı şimdiye kadar sadece burada görebilirler" diye konuştu.

Kaynak:  http://www.ntv.com.tr/sanat/5-bin-yillik-kerpic-taht-gun-yuzune-cikarildi,MRDkfUeHAkOkKJb_2XQFCg