ARTIK DUR DEMELİ

Antik Çağ´da Anadolu´nun ve Roma İmparatorluğu´nun en büyük tahıl ambarlarından biri olan Andriake Limanı´na defineci saldırısı.

Antalya'nın Demre ilçesinde bulunan Andriake Limanı'nın gözetleme kulesi, define arayan bir kişi tarafından yıkıldı. Andriake Liman Kenti, Roma'dan daha eski dönemlere kadar uzanan bir yerleşim merkezi. Myra'nın Likya Uygarlığı'nın başkentlerin biri. Kentteki Granarium, Roma Dönemi'nde tahıl ambarı veya malzeme ambarı olarak yapıldı. Roma Dönemi'nin en büyük ambarlarından biriydi.

Andriake Liman Kenti'nin bekçisi Mustafa Keskin, denizden 300 metre yükseklikteki gözetleme kulesinin büyük gürültüyle yıkıldığını görerek, polise haber verdi.Polis ekipleri, Demre Büyükkum Mahallesi'nde oturan D.Ş'yi (35) balyoz, kazma, kürek, demir levyelerle birlikte olay yerinde yakaladı. Define aramak için gözetleme kulesine geldiği ifade edilen D.Ş., polisteki sorgusunun ardından çıkarıldığı Demre Cumhuriyet Savcılığı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Antalya Müzesi yetkilileri, yıkılan gözetleme kulesinde incelemeler yaptı. KAYNAK: ntvmsnbc