ASLANLI TANRIÇA SEKHMET’İN HEYKELLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Luksor’daki Kral III. Amenhotep’in Tapınağı’nı kazan Mısırlı arkeologlar, antik Mısır güneş tanrısı Ra’nın kızı tanrıça Sekhmet’in heykellerini ortaya çıkardı.

 

Luksor’un batı kıyısındaki Kom El-Hettan arkeolojik alanında bulunan üç büst, bir başsız gövde ve dört parça heykel mükemmel bir sanatsal kaliteye sahip.

 

Memnon Colossi (Krallar Vadisi’nde yer alan Memnon Heykelleri) ve III. Amenhotep Tapınağı Koruma Projesinin çalışmalarını denetleyen ve 3 bin yıldan daha eski olan tapınağın kalıntılarını kurtarmak ve nihayetinde dağınık eserleri alana geri getirmek için çalışan proje yöneticisi Hourig Sourouzian, ekibinin Sekhmet parçalarını çok iyi durumda bulduğunu ve tapınağın hipostil salonuna gömüldüğünü söyledi. Daha önce aynı alanda tanrıçanın birkaç heykeli daha bulunmuştu.

 

Eski Eserler Bakanlığında, Antik Mısır Eski Eserler Daire başkanı olan Mahmud Afifi’ye göre, aslan başlı tanrıça Sekhmet, babası Ra’yı düşmanlara karşı savunmakla vazifelendirilmişti. III. Amenhotep’in tapınağında yer alan birçok heykel, muhtemelen hükümdarı kötülükten ve hastalıktan korumak için tasarlanmıştı.

 

Şu an tanrıçanın tüm heykelleri, güvenlik sebebiyle, Eski Eserler Bakanlığı tarafından denetlenen ambarlarda saklanıyor. Tapınaktaki kazılar tamamlandığında ve bu alan ziyaretçilere açıldığında heykellerin orijinal yerlerine konulacağı söyleniyor.  

 

Tapınağın mezarı yakınında, Sekhmet’in heykellerinin yanı sıra kireçtaşından oyulmuş büyük sfenks parçaları ve siyah granitten küçük bir tanrı gövdesi daha ortaya çıkarıldı.

 

Mısır’ın Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, keşfedilen yeni heykelleri teftiş etmek ve Luksor Müzesinin 41. yıldönümü kutlaması için geçici sergi açılışına katılmak üzere Luksor’a seyahat edecek. Sergide Memnon Colossi ve III. Amenhotep Tapınak Koruma Projesindeki arkeologlar tarafından keşfedilen 40 eserlik bir koleksiyon ziyaretçileriyle buluşacak. Eserler arasında, bir muska koleksiyonu, Yunan-Roma sikkeleri, çanak çömlek kalıntıları, taş tabletler, mezar taşları veya sınır belirteçleri olarak yapılmış kolonlar yer alıyor.