ASSOS

Zeytin ağaçları, arkeoloji ve mitoloji üçgeninde bir kent  

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Behramkale Köyünde moder yaşamla iç içe bir hayat süren Assos, antik dönemde Troas bölgesi içerisinde yer almaktaydı. Ege Denizi kıyısındaki yüksek bir kayalık üzerine kurulan kent, bugün bile görkemini koruyor. 1840 yılında Fransız Charles Texier’in incelemeleri ile başlayan keşif süreci 1879 yılında Joseph T. Clarke ve Francis H. Bacon adlarındaki iki genç mimarın Dor düzenindeki tapınağı incelemeye gelmeleri ile devam eder.

Bu süreç, her ne kadar Assos antik kentinin kalıntılarının ortaya çıkarılması için önem taşısa da, bir anlamda “talan” süreci de olmuştur. Athena Tapınağı’nın kabartmalı blokları Fransızlara hediye edilmiş ve kentteki kalıntılar tek tek sökülerek yurtdışına taşınmıştır. İki genç mimarın kente geldikten ve incelemeler yaptıktan sonra tuttukları raporun büyük yankı uyandırmasıyla, 1881 yılında, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü, Assos’taki araştırmaları üstlenme kararı alır.

Prof. Dr. Nurettin Arslan'ın yazısının devamını ve Aktüel Arkeoloji "Keşif Ekibinin" gezi notlarını, Aktüel Arkeoloji Dergisi'nin Eylül-Ekim sayısında okuyabilirsiniz.