AVRUPALI İLK ÇİFTÇİLER AYNI ZAMANDA YETENEKLİ MARANGOZLARDI

Doğu Almanya´da bulunan 7 binyıllık su kuyuları üzerinde yürütülen deneysel arkeoloji çalışmaları, Avrupa´nın ilk marangozlarının teknikleri ve aletleri hakkında bilgiler veriyor.

Arkeolog Rengert Elburg, Doğu Almanya'nın Leipzig şehri yakınlarında Altscherbitz’teki inşaat çalışmaları sırasında, “Taş Devri Gelişmişliği” açısından bir çelişki olmadığına onu ikna eden bir şey buldu. Bu buluntu, günümüze kadar çok iyi korunagelmiş, ahşap kaplı bir kuyuydu. 6 metreden fazla derinlikte, oksijensiz, soğuk ve nemli bir ortamda günümüze kadar korunmuş kuyunun dibindeki 7 binyıllık ahşap kutu, dünyanın bozulmamış bilinen en eski ahşap mimarisidir.

 

Eski kuyu, 70 tonluk tek bir blok hâlinde, Elberg'in Saksonya Eyaleti Arkeoloji Ofisindeki ekibi tarafından, dikkatli kazı, belgeleme ve koruma yapılması amacıyla onların Dresden'deki laboratuvarına getirildi.  Ekip, Neolitik Dönemde yaklaşık 100 tane ahşap uzun evi (nispeten dar ve tek odalı uzun yerleşim birimi) içeren büyük bir yerleşimin parçası olan kuyunun içinde 151 kereste buldu. Binlerce yıl sonra bile, kuyunun sıra dışı bir şekilde iyi korunmuş durumu, araştırmacılara eski marangozların kullandığı aletler ve teknikler hakkında ipuçları veriyor. Örneğin, Tarih Öncesi marangozlar, kuyunun dibini sağlamlaştırmak için 90 cm kalınlığındaki yaşlı meşe ağaçlarından kalas ve kirişler yapıp, 5 bin yıl sonrasında, Roma İmparatorluğu'na kadar tekrar görülmeyen bir teknikle, uzun dişli zıvana ve deliklerin birbirine geçirmeyi öğrenmişler. 

 

Elburg ahşabı incelediğinde, yalnızca ağaç halkaları değil, aynı zamanda alet izlerini görebildi. Fakat bu alet izlerini karşılaştırabilecek başka hiçbir şey olmadığı için, bu bulguyu anlamak oldukça zordu. Bu yüzden, o ve bir grup arkeolog, amatör marangoz, taş yontma meraklısı ve tarihi olayları yeniden sahnelemek için bir araya gelen katılımcılardan oluşan grup, 2011'den beri her bahar en alışılmadık atölye çalışmasında bir araya geliyor. Bu deneysel arkeoloji, Doğu Almanya'nın Franconia Bölgesi'nde bulunan Ergersheim kasabası dışındaki bir ormanda gerçekleşiyor.

 

Serbest arkeo-teknisyen Wulf Hein'in yaptığı, Taş Devri ahşap işçiliğinde kullanılan alet takımının bire bir kopyaları, eski eserlerin kopyalarını yaratmak için kullanılıyor. 

 

 

archaeology.org