AZ BİLİNEN 10 PİRAMİT

Giza Piramitleri’ni herkes duymuştur, fakat piramit biçimli yapılar aslında çeşitli uygarlıklarda birçok farklı formda görülür. Aşağıda, az bilinen bu piramit biçimli yapılardan 10 tanesini sıraladık.

1.     Monte D’Accoddi

İtalya’nın Sardinya Adası kuzeyinde bulunan bir arkeolojik yerleşme olan Monte d’Accoddi,  Sassari’nin teritoryumu içinde yer alır. Burası, en eski kısmı MÖ 4 bin ile 3 bin 650 civarına tarihlenen bir anıtsal yapı alanıdır.

 

27x27 metre taban ölçülerine sahip bu anıtsal yapı muhtemelen 5.5 metre yüksekliğe ulaşıyordu. Yaklaşık 12.5 metreye 7.2 metrelik bir platformla sonlandırılan bu yapıya bir rampa yolla ulaşılabiliyor. Bu platform bir sunak, bir tapınak ya da basamaklı bir piramit olarak farklı şekillerde tanımlanıyor.

 

2.     Cholula Büyük Piramidi

Meksika’nın Puebla Eyaleti’ndeki Cholula şehrinde bulunan bu büyük mimari kompleks,  Tanrı Quetzalcoatl’e adanmış bir tapınaktır. Yeni Dünya’da bir piramide (tapınak) ait en büyük arkeolojik alandır. 55 metre yüksekliğindeki yapı, düzlük alan üzerinde 400 x 400 metre genişliğiyle ayakta duruyor.

 

3.     Yunan Piramitleri

Argolis Piramitleri olarak da bilinen Yunan Piramitleri, Yunanistan’ın Argolis ovasında bulunan birkaç yapıdır. Bu yapılardan en iyi bilineni Hellinikon Piramidi’dir. Coğrafyacı Pausanias’ın zamanında bir mezar olduğu düşünülen yapı için, 20. yüzyılda araştırmacılar tarafından farklı kullanımlar da önerildi.

 

4.     Cestius Piramidi

 

Roma’daki San Paolo Kapısı ve Protestan Mezarlığı yakınında bulunan Cestius Piramidi, iki antik yol arasındaki bir çatalda yer alır. Şehrin surları içerisinde dahil olmasından ötürü piramit, Roma’daki antik yapılar arasında en iyi korunmuş olanlardan biridir.

 

Piramit, bir magistrat ve Roma’daki 4 büyük dini birlikten birinin (Septemviri Epulonum) üyelerinden olan Gaius Castius’un mezarı olarak MÖ 1. yüzyılda inşa edilmişti. Beyaz mermer levhalarla kaplı piramit, bir traverten temel üzerinde ayakta duruyor. Yaklaşık 30 metre genişliğindeki kare tabanlı piramit 37 metre yüksekliğe sahip.

 

5.     Nubiya Piramitleri

Napata ve Meroe merkezli Kuşit ve Mısır krallıklarının hükümdarları tarafından inşa edilen ve günümüzde Sudan sınırları içinde bulunan Nubiya Piramitleri, Nil Vadisi’ndeki Mısır piramitlerinden 500 yıl sonra inşa edilmişti.

 

Günümüzde Sudan’ın içine uzanan ve Nubiya olarak bilinen bu Nil Vadisi alanı, antik dönemde üç Kuşit krallığına ev sahipliği yapmıştı. Bunlardan ilkinin başkenti Kerma’ydı (MÖ 2600 – 1520). İkincisi Napata’yı (MÖ 1000-300) merkez almıştı. Son krallık ise, Meroe’de (MÖ 300 – MS 300) yerleşmişti.

 

6.     Madghacen

Madghace, Numidya’nın Atlas Dağları’ndaki Batna şehri yakınlarında bulunan ve Berberi Numidya krallarına ait anıtsal işlevi olan krali bir tapınaktır. Madghis, Numidya bağımsız krallıklarının bir kralıydı.

 

7.     La Quemada Adak Piramidi

 

Orta Amerika’da bulunan bir arkeolojik yerleşme olan La Quemada, Chicomoztoc olarak da bilinir. La Quemada, bir tepe üzerinde birbirine temel oluşturan farklı boyutlarda taş platformlardan yapılmıştı. Güney ve güneydoğu tarafta bulunan törensel amaçlı inşa edilmiş yapılar, tipik Orta Amerika mimari özellikleri gösterir.

 

 

8.      Koh Ker

 

Kamboçya’nın kuzeyindeki Siem Reap ve antik Angkor şehirlerinden yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunan bir arkeolojik yerleşme olan Koh Ker, seyrek yerleşilen ve oldukça sık bir ormanlık alandı.

 

IV. Jayavarman ve II. Harshavarman’ın hükümdarlıkları döneminde (MS 928-944) Koh Ker, bütün imparatorluğun başkentiydi. IV. Jayavarman büyük bir yapı faaliyeti gösterdi . Onun hükümdarlığında muazzam bir su deposu ve yaklaşık 40 tapınak inşa edildi. En önemli tapınak kompleksi olan Prasat Thom/Prang, Kmer krallarının tapınaklarının çoğunda görülen eşmerkezli bir plan değil doğrusal bir plan izler. 36 metre yüksekliğinde ve yedi katlı bu eşsiz piramit, muhtemelen IV. Jayavarman döneminde devletin ana tapınağı olarak işlev görüyordu.

 

9.     Güimar Piramitleri

 

Güímar Piramitleri 6 tane dikdörtgen tabanlı piramit şeklinde, teraslı ve volkanik taştan, harç kullanılmadan yapılmıştır. Bu piramitler Kanarya Adaları’ndan Tenerife Adası’ndaki Chacona bölgesinde bulunur. 19. yüzyıla tarihlenen bu yapıların orijinal fonksiyonu, o dönem tarım tekniklerinin bir yan ürünü olarak açıklanabilir.

 

Aynı teknikle yapılan ve aynı inşaat malzemeleri kullanılan başka piramitler Tenerif’in farklı alanlarında görülebilir. Sadece Guimar’da 9 tane piramit bulunmaktaydı ve bunlarda sadece 6’sı günümüze ulaşmıştır.

 

10.      Sukuh

Endonezce’de Candi Sukuh olarak bilinen Sukuh, bir 15. yüzyıl Cava-Hindu basamaklı piramit biçimli tapınağıdır. Lawu Dağı’nın batı yamacında bulunan bu yapı, Orta ve Doğu Cava bölgeleri sınırında bulunur.

 

Sukuh tapınağı, diğer Cava-Hindu basamaklı piramit biçimli tapınaklarından farklı olarak kendine özgü tematik kabartmalara sahiptir. Bu kabartmaların ana konusunu doğumdan önceki yaşam ve cinsellik eğitimleri oluşturur. Ana bina, önünde rölyefler ve heykeller bulunan basit bir piramit biçimli yapıdır. Buradaki rölyef ve heykellerde, düzleştirilmiş kabuklarıyla üç kaplumbağa ve penisini kavrayan bir erkek figürü betimlenir. 1.82 metre yüksekliğinde 4 hayalı dev bir fallus, Endonezya Müzesine götürülen heykellerden biriydi.

 

heritagedaily.com