AZİZ NIKOLAOS’A AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KEMİK ÜZERİNDE YAPILAN ANALİZLER YAŞI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Oxford Üniversitesinden bilim adamları tarafından, Noel Baba olarak da ünlenen 4. yüzyılda yaşamış Aziz Nikolaos’a ait olduğu iddia edilen kemik parçasına karbon 14 analizi yapıldı.

Kemik parçası üzerinde yapılan test, kemiğin MS 343’de öldüğüne inanılan Aziz Nikolaos zamanına ait olduğu sonucunu gösterdi. Kemiğin azize ait olup olmadığı tam bilinmese de o döneme ait olduğu netleşti.

 

Oxford Üniversitesinden gelen ekip, yaptıkları çalışmanın, kemikler üzerinde yapılan ilk çalışma olduğunu belirtti.

 

Bugünkü Türkiye’de doğup ölen Aziz Nikolaos’ın kemikleri 11. yüzyıldan bu yana İtalya’nın Bari kentindeki bir kilisede muhafaza ediliyordu.

 

Güvenilir Tarihleme

 

Aziz Nikolaos’ın Noel ile ilişkilendirilmesi ile aziz olarak popüler bir kişi haline dönüşümü birçok kemik parçasının başka yerlere taşınmasına sebep oldu. Bu durum ekip olarak, kemiklerin kaç tanesinin güvenilir bir tarihe ait olduğunu sorgulamalarına sebep oldu.

 

Oxford’ta yapılan bu analiz, Fransa’da bir kilisede Papaz olan ABD’den Dennis O’Neill gözetiminde korunan bir pelvis kemiği üzerinde gerçekleşti.

 

Oxford Keble Kolejinin Araştırma Merkezinde gerçekleştirilen karbon 14 analizleri, kemiğin Aziz Nikolaos ile aynı çağa ait olduğunu doğruladı.

 

Oxford’ta görevli bir arkeolog, “Bu kemik parçası gerçekten Aziz Nikolaos’a ait olabilir.” dedi.

 

Venedik’te bir kilisede bulunan kemik koleksiyonu dahil olmak üzere başka yerlerde de Aziz Nikolaos’a ait olduğu söylenen yüzlerce kemik bulunuyor.

 

Araştırmacılar şimdi, diğer kemikler üzerinde DNA analizi yaparak kaç tanesinin karbon 14 testi yaptıkları pelvis kemiğine ait olabileceği üzerine çalışma yapmak üzere hazırlanıyorlar.

 

Oxford araştırma ekibi, bu tüm olmayan pelvis kemiğinin Bari’deki diğer kemiklerle eşleşip eşleşmeyeceği üzerine araştırmalarını yoğunlaştırdı.

 

Keble Koleji müdür yardımcısı Dr. Georges Kazan, “Kemik kalıntısının gerçekten orijinal olabileceğini düşünmek ve bu kadar eski bir tarihe ait olması gerçekten heyecan verici.” dedi.

 

Elde ettikleri sonuç karşısında araştırmacılar için Noel daha erken gelmiş gibi görünebilir ancak karbon 14 analiz sonuçları kemiğin gerçekten de Aziz Nikolaos’a ait olduğunu göstermez. 

 

Kaynak: http://www.bbc.com