BALTIK DENİZİNDE BİR TAŞ ÇAĞI YERLEŞİMİ KEŞFEDİLDİ ´BALIKÇILARIN CENNETİ´

Baltık Denizi’nde, şimdi batık halde olan bir Taş Çağı yerleşimi haritalandı ve antik sakinlerinin 9 bin yıl önce İsveç sahilinde bir lagün (kıyı gölü) boyunca nasıl yaşadıklarını ortaya koydu.

 

Son derece iyi korunmuş yerleşim alanı yaklaşık 7 yıl önce keşfedildi. Sonrasında dalgıçlar, kuzey Avrupa’daki en eski sabit balık tuzakları olarak addedilen şeylere rastladı. Bu balık tuzakları, mezolitik insanların yılın belirli dönemlerinde yaşadığı ve arkeologların artık bir lagün ortamı olduğuna inandıkları Haväng bölgesinin bir parçasıydı.

 

Lund Üniversitesi’nde Kuaterner (Dördüncü Zaman) Jeolojide doktora öğrencisi olan Anton Hansson ve meslektaşları, “çok demetli yankı cihazı teknolojisi” adı verilen bir sonar sistemi kullanarak lagün yerleşimini tekrar inşa ettiler. Anton Hansson ve meslektaşları şu anki kıyı şeridinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinin yaklaşık 20 metre altında bulunan alanın yüzeyini haritaladılar. Ayrıca sonar haritalaması ile birlikte deniz tabanını kazdılar.

 

Hansson yaptığı açıklamada: “Bu alanlar yalnızca dağınık buluntularla biliniyordu. Şimdi manzaranın daha ayrıntılı yorumlanması için teknolojiye sahibiz. Keşifler, kitle balık avcılığının varlığına işaret ediyor ve bu nedenle burası geçici bir yerleşim. Ayrıca Holosen tarihi boyunca oldukça sıcak bir döneme girildiğini biliyoruz ve insanlar bana göre burada oldukça iyi yaşıyordu. En azından yaz mevsimi boyunca bir sürü yiyecek ve oldukça sıcak bir iklim vardı” dedi.

 

Araştırmacılar çalışmalarda toplam 8 antik balık avı tuzağı (kestane ağacından örülü çubuklardan yapılı) ve kanada geyiği boynuzlarından yapılmış  9 bin yıllık bir kazma ortaya çıkardı.

 

Hansson’a göre deniz seviyesi yükselmeye başladığında Haväng sulara gömüldü ve bu durum bölgeyi korumaya yardımcı oldu.

 

http://www.livescience.com/57048-underwater-stone-age-settlement-mapped.html