BARIŞ SALMAN’IN ARDINDAN

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Barış SALMAN yaklaşık 4 aydır tedavi gördüğü hastenede ne yazık ki hayata tutunamamış ve 7 Ekim 2014 tarihinde vefat etmiştir.

 Genç yaşta ebediyete uğurladığımız Barış Salman, 19 Temmuz 1977’de İzmit’te doğmuş, ilk ve orta öğrenimini Adapazarı’nda, lise öğrenimini ise İzmir’de tamamlamıştır. 1999 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun olmuş, 2003 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Antik Çağda Güneş Saatleri ve Zaman Kavramı” konu- BARIŞ SALMAN’IN ARDINDAN lu teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır. 2007 yılında ise “Orta Euphrates Mozaikleri Işığında Edessa ve Samosata Mozaikleri” başlıklı teziyle aynı üniversitede doktorasını vermiştir.
2008 yılında Ahi Evran Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde yardımcı doçent kadrosu ile bölüm başkanı olarak göreve başlamış, bölümde görev yaptığı yıllar boyunca Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji, Tarih ve Antropoloji bölümlerinde Yunan ve Roma tarihi, Antik Devir Mimarlığı, Anadolu Tarihi Coğrafyası, Antik Devir Resim ve Mozaik Sanatı, Antik Devir Heykeltraşlığı ve ayrıca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde Arkeoloji dersleri vermiştir.
Pek çok ulusal ve uluslararası dergide yayınları bulunan Barış Salman, öğrencilik ve akademik hayatı boyunca Kelenderis, Foça, İzmir Agorası, Kırşehir Kalehöyük ve Tekirdağ Heraion Teikhos kazılarına katılmıştır. Bu kazı çalışmalarının yanı sıra 2012 yılından itibaren Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Büklükale ve Kaman Kalehöyük kazılarının kazı başkan yardımcılığını yürütmüştür.
Kısa ömrüne birçok çalışma ve etkinlik sığdıran Barış Salman, bilimsel kimliğinin yanı sıra öğrencileri ve arkadaşları arasında da ayrı bir yer edinmiştir. Doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen ancak bunu yaparken de ince zekâsı ve beyefendi kişiliği ile karşısındakini kırmayan Barış bizler için yerine göre iyi ve paylaşımcı bir çalışma arkadaşı yerine göre candan bir dost olmuştur. Sevgili kardeşimizin aramızdan zamansız ayrılışı hepimizi çok sarsmış ve derin üzüntüye boğmuştur.