BASRA KÖRFEZİ’NDE PALEOLİTİK DÖNEM YERLEŞMELERİ KEŞFEDİLDİ

Basra Körfezi hinterlandında yapımı planlanan Kernan-Bandar Abbas otoyolu güzergahı boyunca yapılan yüzey araştırmasında Paleolitik döneme tarihlenen yerleşmeler keşfedildi.

Kültür Mirası ve Turizm Araştırma Enstitüsünün Halkla İlişkiler Bürosunun ve arkeologlardan oluşan araştırma ekibinin başkanlığını yapan arkeolog Salman Anjom Rooz, yaptığı açıklamada, Hürmüzgan bölgesi yakınlarında yapılması planlanan Kerman-Bandar Abbas otoyolu güzergahı için ön görülen alanda yapılan yüzey araştırmasında mevcut yerleşmeleri belirlemek, korumak ve incelemek hedeflendi.

 

Yapılan bu yüzey araştırması, otoyol inşası için gerekli bilgiler sağlandığı gibi gelecekte bölgede yapılacak arkeolojik çalışmalar için de bir ön çalışma özelliğindedir.

 

Arkeologlar, yüzey araştırması sonucunda kalkınma programlarının uygulanması ve kültürel mirasın korunması amacıyla kapsamlı bir çalışma yapılacağını belirtti.  

 

Salman Anjom Rooz’a göre, yapılan bu araştırma ile bölgedeki mevcut arkeolojik kalıntılar ve yerleşmeler belirlenip koruma altına alındı. Buna ek olarak, bölgenin farklı dönemlerine ait kültürel durumunun belirlenmesi konusunda da önemli bilgiler elde edilebilir.  

 

Rooz; Hormuzgan bölgesinde yürütülen yüzey araştırmasının 130 km uzunluğundaki güzergahı ve 260 kilometrekarelik bir alanı kapsadığını, bu alandaki araştırmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirtti.

 

Basra Körfezi hinterlandında gerçekleştirilen bu çalışmanın en önemli sonuçlarından birisi Paleolitik dönem yerleşmelerinin tespit edilmiş olmasıdır. 

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork