BATI İRAN’DA 7 BİN YILLIK EŞSİZ ÇANAK ÇÖMLEK PARÇALARI KEŞFEDİLDİ

Kültürel Miras ve Turizm Araştırma Enstitüsü Halkla İlişkiler Bürosu, İran’ın Kirmanşah Bölgesindeki Nadali Beig Tepesinde, Dalma Kültürüne ait, üzerinde tek renkli ve iki renkli resimlerin olduğu çanak çömlek parçalarının ortaya çıkarıldığı duyurdu.

Nadali Beig Tepesindeki araştırmaların lideri Hannan Bahranipour, Jamishan Nehri üzerine bir baraj inşa edilmesi nedeniyle Sonqor kentinin güneybatısındaki tepenin yok olma riski üzerine araştırmaların yapıldığını söyledi.

 

Yapılan incelemeler Nadali Beig Tepesindeki kültür tabakalarının kalınlığının 4 metrenin üzerinde olduğunu ve başlıca Taş Çağı, Kalkolitik Çağ ve Dalma Kültürü ait olduğunu ortaya çıkardı.

 

Bahranipour, Nadali Beig Tepesinde yapılan çalışmalarda, çeşitli inşaat aşamalarının belirlendiğini, yerleşim birimleri kalıntılarının ve prehistorik konut yapılarının ortaya çıkarıldığını, endüstriyel faaliyetlerle ilgili kalıntıların ve Taş Çağı ile Kalkolitik Çağ’a ait çok sayıda çanak çömlek parçalarının bulunduğunu sıraladı.

 

Araştırma ekibinin başkanı, bulguların ön analizine göre Nadali Beig Tepesi’nin en önemli yerleşim döneminin MÖ 5. Binyıla ve Dalma kültürüne ait olduğunu söyledi. Bölgenin bazı kısımlarının ise, son yüzyıllarda İslami dönem mezarlığı olarak kullanıldığını belirtti.

 

Nadali Beig Tepesindeki keşifler önemlidir. Çünkü bu alanda yapılan son kazılardan bu yana 40 yıl geçti. Orta Zagroslardaki Taş Çağı ve Kalkolitik Çağ hakkındaki tüm arkeolojik bilgiler, 1979 Devrimi öncesindeki yabancı arkeologların yaptıkları arkeolojik araştırmalara dayanıyordu. Bu keşiflerin, Orta Zagroslardaki Taş Çağı ve Kalkolitik Çağ hakkında olağanüstü sonuçlar verdiğini ve bulgular üzerine yapılan çalışmaların tamamlanmasından ardından Orta Zagros’taki Taş Çağı ve Kalkolitik Çağ’a yeni bir ışık tutacağı belirtildi.

 

Resimli bu nçanak çömlek geleneği Kuzeybatı İran’dan Orta Zagros’a kadar nispeten geniş bir alanda görülür.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr