BELÇİKA’DAKİ MAĞARALAR NEANDERTALLERİN YAMYAM OLDUĞUNU İSPATLIYOR

Uluslararası bir ekip, Belçika’da bulunan Goyet mağaralarında, Neandertallerin yamyamlığına işaret eden tüyler ürpertici kanıtlar buldu. Ekip, yaklaşık 40 bin yıl önce mağarada yaşayanlara (yeni doğmuş bir bebek, bir çocuk ve dört yetişkin) ait kemikler üzerinde, iliğin çıkarılması için yapılan kesme işlemlerine ve kırıklara dair izler saptadı.

 

Goyet’ten toplanan bu kemikler, Neandertallerin soyunun yok olduğu (muhtemelen Homo Sapiens tarafından yok edildiği düşünülüyor) ve yerini Homo Sapiens’in aldığı döneme aitti. Yapılan çalışmalar, ölülerini gömen ve defin ritüelleri gerçekleştiren Neandertallerin aslında sofistike (karmaşık) canlılar olduğunu ortaya çıkardı. Fakat günümüzde yapılan çalışmalar, ölülerini yediklerine dair kanıtlar sunuyor.

 

Belçikalı arkeolog Christian Casseyas, Ardennes ormanında yer alan bu mağarada yamyamlığın uygulandığını ve bunun inkâr edilemez olduğunu söyledi. 

 

 

Neandertal Kemik Parçaları

 

Neandertallerin yamyamlığına ait kanıtlar sadece Güney Avrupa’da; İspanya’daki El Sidron ve Zafarraya’da ve Fransa’daki Moula-Guercy ile Les Pradelles’de ki Neandertal topluluklarında bulunmuştu.

 

Goyet’teki mağaralar Paleolitik Çağ’dan beri iskân edildi. Mağaraya ait sırlar, Paleontolojinin öncülerinden olan Edouard Dupont (1841-1911) tarafından 19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkarıldı. Dupont, 1867’de, Goyet’in de aralarında bulunduğu birkaç mağarayı araştırdı. Bu araştırmasında devasa miktarda kemik ve taş alet topladı. Dupont, kendi araştırmasının sonuçlarını “Taş Devri Boyunca İnsan” adlı kitabında yayınladı. Fakat keşifleri bir yüzyılı aşkın bir süre boyunca müzenin (şu an Brüksel Doğal Bilimler Enstitüsü) arşivinde kaldı.

 

Enstitünün antropoloji başkanı Patrick Semal 2004 yılında, Dupont’un insan kemiği olduğunu düşündüğü kemiklerin arasında gizlenmiş bir çene kemiğinin, açık bir şekilde Neandertal’e ait olduğunu keşfetti. Bilim insanları o günden beri, Dupont’un hayvan kemiği olduğunu düşündüğü kemiklerin içinde Neandertal kemiği olup olmadığını görmek için ayrıntılı incelemeler yaptı.

 

Geçtiğimiz günlerde ise Amerika'daki Kaliforniya Eyalet Üniversitesinden antropolog Helene Rougier başkanlığında yönetilen uluslararası bir ekip, Goyet'teki kemiklerden Neandertallerin yamyam olduklarını ispatladı. Antropolog Rougier, bazı Neandertallerin öldükten sonra burada yenildiğini ve bunun Kuzey Avrupa’da bir ilk olduğunu söyledi. Rougier'e göre bu kemiklerden bazıları, çakmaktaşlarının kenarlarını yeniden şekillendirmek ve keskinleştirmek için kullanılmış.

 

Ancak bu yamyamlığın arkasındaki sebepler ve Neandertallerin hangi ölüleri ne ölçüde yedikleri hala bir sır.

 

Bu uygulama (yamyamlık) sistematik miydi? Yoksa sadece belirli anlarda mı yapılıyordu? Bir görüşe göre bu yalnızca yemek amaçlı. Diğer bir görüşe göre ise sembolik bir anlam da taşıyor olabilir. 

 

http://phys.org/