BELÇİKA’NIN BRÜJ KENTİ ESKİ MISIR’IN SIRLARI ADLI BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Belçika’nın Brüj kentinde yer alan Oud Sint-Jan Sergi Merkezi’nde, 31 Mart 2018 tarihinde “Eski Mısır’ın Sırları” isimli bir geçici sergi ziyaretçilere açılacak.

Sergide yer alan 9 adet insan ve hayvan mumyası haricinde 2000 yıldan eskiye tarihlenen 200’den fazla eser yer alacak. Bu eserlerin birçoğu daha önce hiç sergilenmemiş eserlerden oluşuyor.

 

Sergide yer alan eserler ve mumyalar, Eski Mısır koleksiyonlarına sahip dünyanın en önemli 10 müzesi arasında yer alan Hollanda’nın Leiden kentinde yer alan Rijksmuseum van Oudheden (Ulusal Eserler Müzesi) koleksiyonlarına aittir.

 

Sergide yer alan bilgilendirme panelleri ve videolar eski Mısırlıların ölümle ilgili ritüelleri ve ölümden sonraki hayat inançlarına dair açıklamalar sunuyor.

 

Sergide birbirinden farklı temaların olduğu üç ayrı alan yer alıyor;

 

Eski Mısır’da Yaşam

 

Birinci bölümü oluşturan ‘Eski Mısır’da Yaşam’ isimli bölüm, ziyaretçileri 5000 yıl geriye götürerek Eski Mısırlıların yaşamı hakkında bilgiler sunuyor. Bu bölümde, zaman çizelgeleri ve haritalar gibi materyaller, bu kültürün ortaya çıkışı hakkında ziyaretçilere bilgi sunması açısından kullanıldı.

 

Nil Nehri etrafında gelişen bir yaşam hiyeroglif alfabe ve gizemli Mısır firavunları yine bu bölümde yer alıyor. Heykeller, üzerinde hiyeroglif yazıtların olduğu steller ve mezar hediyeler de dahil olmak üzere muhteşem arkeolojik objeler, Eski Mısır ve onun olağanüstü geleneklerinin hikayesini anlatıyor.

 

Mumyalar

 

Sergide yer alan ‘Mumyalar’ bölümü serginin ikinci bölümünü oluşturuyor. Bu bölümde modern bir bakış açısıyla eski mumyalama sürecini anlatmaya çalışıyor.

 

Son zamanlarda mumyalar katman katman tarandı. Bu süreç de sergide çeşitli ekranlardaki çeşitli görsel ve videolarla ziyaretçilere sunuluyor.

 

Ölümden Sonraki Yaşam

 

Serginin ‘Ölümden Sonraki Yaşam’ bölümü, Mısırlıların öbür dünya ile ilgili sarsılmaz inancını sunuyor. Bu bölümde papirüs üzerindeki ölüm, idoller, büyülü amuletler ve bok böcekleri bu bölümde sergileniyor.

 

Sergi Oud Sint-Jan Sergi  Merkezi’nde 31 Mart 2018 tarihinden 11 Kasım 2018 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacaktır.

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork.