BİN 600 YILLIK MOZAİKLERİN ÜZERİ 41 YIL SONRA YENİDEN AÇILDI

Antalya´nın Kemer ilçesinde 1976´da bulunan ve üzeri daha sonra kapatılan bin 600 yıllık mozaikler, 41 yıl sonra yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Antalya'nın Kemer ilçesinde İdyrus Antik Kenti'ndeki kazılarda 1976'da bulunan ve üzeri daha sonra kapatılan bin 600 yıllık mozaikler, yeniden gün yüzüne çıkartıldı.

 

Antalya Müzesi Müdürü ve İdyrus Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel, yaptığı açıklamada, Kemer ilçesinde Hellenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait yerleşim ve kalıntılarının bulunduğunu söyledi.

 

İdyrus Antik Kenti'nin, Ayışığı koyunda kurulmuş, modern binalarla iç içe bir antik kent olduğunu belirten Demirel, kazılarda ortaya çıkarılan kilise kalıntılarından buranın Hellenistik Dönemden başlayıp Roma ve Doğu Roma Dönemine kadar uzanan süreci kapsadığının anlaşıldığına işaret etti.

 

Demirel, ortaya çıkarılan bazilika yapısından, yerleşimin 4. veya 5. yüzyılla tarihlendirildiğini kaydetti.

 

Antik kentte Antalya Müzesi tarafından 1976'da yapılan kazıda bazı kalıntılar ve mozaiğin ortaya çıkarıldığını anlatan Demirel, bu tarihten sonra bölgede çalışmaların durdurulduğunu hatırlattı. 

 

MOZAİKLERİN ÜZERİ KAPATILMIŞ

 

Yüzey kazılarının yapıldığı 1976'da kilise tabanında mozaikler bulunduğunu ancak kazıların sona erdirilmesiyle mozaiklerin restore edilerek tekrar kapatıldığı bilgisini veren Demirel, 41 yıl sonra yeniden başlayan çalışmalarla mozaiklerin Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvar Müdürlüğü uzmanları denetiminde açılarak durum tespiti yapıldığını kaydetti.

 

Demirel, kazıların, antik kentin merkezinde yer aldığı düşünülen kilise ve çevresinde yoğunlaştırıldığını vurgulayarak, yapının her yöne doğru nasıl bir kompleks olarak devam ettiğini belirlemeye çalıştıklarını anlattı.

 

Bazilikaların orta nef (dini tören yapılan alan) ile sağ ve soldaki bölümlerinin taban döşemelerinde mozaik uygulandığını dile getiren Demirel, ortaya çıkarılan kilisede bunu net olarak gördüklerini belirtti.

 

Demirel, "Burada genellikle geometrik ve bitkisel motiflerden oluşan geç dönem mozaikleri karşımıza çıkıyor. Özellikle batı tarafı giriş bölümünde yapının inşası sırasında bağış yapan kişilerin isimlerinin yer aldığı yazıt bulundu. Yapı, temel seviyesinde korunduğu için çok fazla anıtsal mimari karşımıza çıkmıyor. Dönem özelliklerini yansıtan önemli bir yapı. Yazıtta, yapıya o dönemde bağışta bulunan, katkısı olan, bir nevi sponsorluk tarzında kişilerin adları yazıyor." diye konuştu. 

 

KAZI ÇALIŞMALARINA KADINLAR DA KATILIYOR

 

Kazı çalışmalarına İŞKUR tarafından yerleştirilen kadınlar da katılıyor.

 

İlk kez bir kazı çalışmasında görev alan iki çocuk annesi Urufiye Carkit, el arabasıyla kazı alanından çıkan molozları taşıyor.

 

Kaynak: AA