BİR AZTEK KENTİNDE İNSAN KAFATASLARININ SERGİLENDİĞİ BİR ALAN BULUNDU

Templo Mayor adlı bir Aztek kentinde "Tzompantli" denen kurban edilmiş insan kafataslarının sergilendiği bir alan keşfedildi.

Kafatasları “Tzompantli”  denen bir yere konmuş halde ortaya çıkarıldı. Azteklerin, Tzompantliyi, kurban ettikleri insanların kafataslarını dikey bir şekilde yerleştirilmiş tahta sütunların arasına yatay bir şekilde dizerek oluşturdukları düşünülüyor.

Uzmanlar, Azteklerin Tzompantli’yi oluşturma amaçlarının hem düşmanlara hem de dostlara güç gösterisi yapmak olduğunu düşünüyorlar.

Templo Mayor’da bulunan Tzompantli’ nin tarihi kaynaklarda rastlanan tasvir ve çizimlere göre daha farklı yapıldığı tespit edildi. Buna göre, insan kafaları bir daire içine sıra oluşturacak şekilde, harç kullanılarak birleştirilmiş. Ayrıca, kafatasları dairenin merkezine bakar bir biçimde konumlandırılmış. Uzmanlar, dairenin ortasında bir cisim yerleştirilmiş olduğunu tahmin etmekte, fakat bu cismin ne olduğuna dair herhangi bir fikirleri yok.

Şuana kadar 35 kafatasının ortaya çıkarıldığı kazı yerinde alt katmanlara indikçe daha fazla kafatasına ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Arkeologlar, İspanyolların tarihi kaynaklarda birbirlerine harç sürerek yapıştırılmış insan kafalarından bahsettiklerini, fakat bunun örneğine ilk defa rastladıklarını belirttiler.

Kaynak: http://www.theguardian.com/science/2015/aug/21/aztec-skull-trophy-rack-discovered-mexico-citys-templo-mayor-ruin-site