BODRUM’UN ANTİK MEZARLARI

Muğla’nın Bodrum ilçesinde tahrip edilen kaya mezarlarının koruma altına alınması için çalışma başlatılacak. Hellenistik, Roma ve beylikler dönemine ait olduğu düşünülen tarihi yerleşim yeri turizme kazandırılacak.

 

Yakaköy Mahallesi Dedeler Mevkiindeki antik çağlardan kaldığı düşünülen tarihi mezarların koruma altına alınması için vatandaşların talebi doğrultusunda Bodrum Müzesi yetkilileri bölgede inceleme yaptı. Kaya mezarlarının tahrip olduğunu gören yetkililerin bu alanın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatacak. Restorasyon çalışmalarından sonra bölge ziyaretçilere sunulacak.

 

Her yıl yerli yabancı toplam 3 milyona yakın turist ağırlayan Bodrum’un antik kentleri de oldukça ilgi çekiyor. Bu kaya mezarların restore edildikten sonra önemli ziyaret yerlerinden birisi olması bekleniyor.

 

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Bodrum’da birçok antik kent bulunuyor. Kazıların devam ettiği antik kentlerin yanı sıra Bodrum’da zaman zaman kaçak kazılara da rastlanıyor. Define olduğu dedikodularıyla kaçak kazı yapan bu insanlar tarihi yapıları tahrip ediyor. Bu nedenle, bölgedeki tarihi alanların eksiksiz tespiti ve koruma altına alınması büyük önem teşkil ediyor.

 

HALİKARNAS

 

Günümüzde Bodrum’un olduğu yerde bulunan Halikarnas, antik bir Yunan şehriydi. Dorlar tarafından kurulmuş, MÖ 334 yılında Büyük İskender tarafından ele geçirilene kadar Lidya ve Pers İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır.

 

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan, MÖ 353-350 yılları arasında Kral Mausolos adına, karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi, yok olmadan önce buradaydı. Kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar kendinden sonra gelen aynı stildeki tüm yapılara ismini vermiştir. Mozole alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

 

İlk defa historiografik usullerle tarihçilik yapan Herodotos da Halikarnaslıdır.