Bowling Green State Üniversitesi ZEUGMA MOZAİKLERİNİ GERİ VER!

Aktüel Arkeoloji Dergisi, gecen yıl yürüttüğü ve başarı ile sonuçlandırdığı ORPHEUS MOZAİĞİ kampanyasından sonra, bu sefer, Anadolu’nun özgün mozaiklerinden biri olan ve bir kısmını ÇİNGENE KIZ MOZAİĞİ ile bildiğimiz mozaiğin parçalarının, kaçırılarak, sergilendiği Bowling Green State Üniversitesi’nden geri getirilmesine yönelik yeni bir kampanya başlattı.

 Aktüel Arkeoloji Dergisi öncülüğünde www.change.org ’da başlatılan imza kampanyası - http://www.change.org/tr/kampanyalar/bowling-green-state-university-zeugma-dan-amerika-ya-ka%C3%A7%C4%B1r%C4%B1lan-mozaikler-iade-edilsin -  ile Zeugma Antik Kenti’nden Amerika’ya kaçırılan mozaiklerinin iadesi isteniyor. Zeugma Antik Kenti’nden kaçak kazılarla ele geçirilip yurtdışına kaçırılan 12 parça mozaiğin, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nde dekorasyon amaçlı sergilendiğini belirten Aktüel Arkeoloji Dergisi, bu eşsiz tarihi mirasın ait olduğu topraklara iadesi için harekete geçti. Kaçırılan mozaiklerin Zeugma’ya ait olduklarını Zeugma Kazılarının Resmi Kazı Başkanı  Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından sunulan bir rapor ve  Gazeteci Yazar Özgen Acar tarafından yapılan araştırma ile kanıtlandığını belirten Aktüel Arkeoloji, mozaiklerin  Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne iade edilmesi gerektiğin altını çizerek herkesi kampanyaya katılmaya davet etti.

Anadolu tarihinin özgün eserleri olan Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalanmış, parçalanmış ve yasal olmayan yollarla yurt dışına kaçırılmıştır. Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle, eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Bowling Green State Üniversitesi’nde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekmektedir.

1960′lı yıllarda Zeugma ve çevresinde yapılan kaçak kazılar sırasında yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen, MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen 12 parça mozaik, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından 1965 yılında Manhattan’daki bir sanat galerisinden satın alınmıştır. 3.500 dolara satın alındığı bilinen mozaikler Bowling Green State Universitesi, Wolfe Center Binası, Eva Marie Saint tiyatrosunun lobisinde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Dr. Stephanie Hooper tarafından mozaikler üzerinde yürütülen çalışmalar, bu parçaların Zeugma’dan kaçırılmış olduklarını kanıtlamıştır. Şüphesiz ki bu arkeolojik eserler olmaları gereken yere, modern müzecilik teknolojisine uygun olarak 30 bin metrekarelik alana inşa edilmiş olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne derhal iade edilmelidir

AKTÜEL ARKEOLOJİ DERGİSİ