BRITISH MUSEUM IRAKLI ARKEOLOGLARA MUSUL’UN MİRASINI KURTARMAK İÇİN EĞİTİM VERİYOR

Irak ordusu Musul’u IŞİD militanlarının elinden geri almak için savaşırken, British Museum tarafından eğitilen arkeologlar da, bir başka savaşa hazırlanıyor. Arkeologlar şehrin mirasını kurtarabilmek için ellerinden gelen her çalışmayı yapıyorlar.

Dünyanın önde gelen kurumlarından biri olan British Museum, Antik Irak’ın incelenmesi, korunması ve belgelenmesi için ileri teknik yöntemlerle Iraklı uzmanları eğitiyor. Böylece (kentin serbest kalmasıyla birlikte) Musul Müzesi’nin yeniden inşası için muazzam bir ortam oluşacak. Sonrasında projenin üyelerinden birisi bölgedeki tahribatın bir değerlendirmesini yapacak.

 

Direktör Jonathan Tubb, yapılan korkunç tahribat sonrasında olumlu ve yapıcı bir şeyler yapmak istediklerini ve arkeolojik alanlarla ilgili planlarının (IŞİD’in elinden alındıktan sonra gün boyunca insanların gezebilmesi için hazır hale getirme) olduğunu söyledi.

 

Antik Nineveh ve Nimrud kentleri gibi çeşitli arkeolojik bölgelere ev sahipliği yapan Musul bölgesinin özel önem taşıdığı biliniyor. IŞİD militanları, bu kültürel miras alanlarını, İslam karşıtı ilan ettikten sonra hedef almıştı. IŞİD Nisan 2015’te, arkeolojik bir sitede patlayıcı yerleştirip havaya uçurmadan önce Nimrut’taki anıtları yok eden militanlarının bir videosunu yayınlamıştı. Ayrıca Musul Müzesine yaptıkları gibi Nineveh eyaletindeki Roma kenti olan Hatra’ya da saldırmıştı.

 

Irak ordusu geçtiğimiz Ekim ayında Musul'u ve IŞİD’in ülkedeki son önemli kalesini yeniden almak için kapsamlı bir operasyon başlattı. Özel kuvvetler şehrin doğu kanadını ele geçirdikten sonra batıdan mücadele etmeye başladı.

 

Yeni Keşifler

 

Ocak 2016’da başlatılan British Museum’un altı aylık eğitim planı, üç ay Londra’da üç ay Irak’ta geçecek şekilde planlandı. Eğitim, uydu görüntülerinin ve dijital haritalamanın yanı sıra yapıları ve anıtları belgelemede kullanılacak araçlar konusunda eğitimler içeriyor. Arkeologlar bu eğitimlerden sonra, kendi ülkelerinde öğrendiklerini uyguluyorlar.

 

Bu kapsamda Kuzey Irak’ta bulunan Darband-i Rania’da yapılan yeni kazılar, daha önce bilinmeyen tahkim edilmiş bir kenti ortaya çıkardı. British Museum’un kıdemli arkeologlarından John MacGinnis, Part dönemine ait bir kent bulduklarını belirtti.

 

Güney Irak’taki Antik Sümer kenti Girsu/Tello’da ise MÖ 3 bin yılında yapılmış bir tapınağa ait devasa kerpiç duvarlar keşfedildi. Tello, 250 hektarlık bir alana yayıldığı ve Musul'a yakın sitelere çok benzer bir topografik düzen gösterdiği için becerileri uygulamakta faydalı olduğunu kanıtladı.

 

50 arkeolog yetiştirmeyi amaçlayan proje 5 yıl kadar sürecek. Bu projenin öğrencilerinden Halkawt Qadir Ömer, eğimin kendileri için çok yararlı ve faydalı olduğunu söyledi. Medeniyetin beşiği olarak bilinen Irak’ta hala keşfedilmemiş değerlerin olduğunu belirten Omer, şimdi British Museum ile yapılan bu proje sayesinde tarihin ve arkeolojinin yönünün değiştirildiğini ekledi.  

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr