BRITISH MUSEUM’DAN YENİ SERGİ “İSKİTLER: ESKİ SİBİRYA’NIN SAVAŞÇILARI”

British Museum’un ev sahipliği yaptığı yeni sergi ile gizemli İskitlerin kayıp dünyaları, ihtişamlı geçmişleri, çok yönlü hayat tarzlarını keşfedebilirsiniz.

BP tarafından desteklenen “İskitler: Eski Sibirya’nın Savaşçıları” sergisi, British Museum’da 14 Eylül 2017’den 14 Ocak 2018 tarihine kadar görülebilir.

 

Korkunç savaşçı gruplar günümüzden 2.500 yıl önce, Sibirya’nın açık ve geniş ovalarında dolaştılar. Korkulan, nefret edilen ve beğenilen oldular ancak sonra zamanla unutuldular… Şimdiye dek.

 

Bu büyük sergi, MÖ 900 ile 200 yılları arasındaki atlı savaş ustaları İskitlerin hikayesini içermektedir. İskitlerin farklı yaşam tarzı ve vahşi doğaları çağlar boyunca tüm dünyada yankı uyandırdı. Hunlar ve Moğollar’a kadar birçok grup İskitlerin ayak izlerini takip etmiş, İskitler günümüzün popüler dizisi Game of Thrones’daki Dothraki tasvirini bile etkilemiştir. Tarih İskitlerin, Yunanlar, Assurlar ve Perslerle çarpıştığını yazsa da İskitlerin yüzlerce yıllık kültürlerinin izi zamanla kaybolmuştur. İskit mezarlarından çıkan buluntular, İskitlerin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu ortaya koyar. Donmuş toprak altında iyi durumda korunagelmiş kıyafetler, kumaşlar, yiyecek ve silahlar muhteşem altın takılar -hatta mumyalanmış savaşçılar ve atlar- bu insanların hayatlarıyla ilgili ilginç gerçekleri açığa çıkarmaktadır. Tüm bu inanılmaz bulgular, Karadeniz’den Çin sınırına kadar uzanan zengin bir medeniyetin öyküsünü anlatıyor.

 

Bu çarpıcı sergideki eserlerin birçoğu St. Petersburg’daki Eyalet Hermitage Müzesinden ödünç alınmıştır. Bilim insanları ve arkeologlar bu savaşçılar hakkında daha fazla şey keşfetmeye devam ediyorlar.

 

St. Petersburg Müzesinin işbirliği ve BP sponsorluğunda yapılan sergi British Museum’da.

 

14 Eylül 2017 - 14 Ocak 2018 tarihleri arasında gezilebilir. Room 30, Sainsbury Exhibitions Gallery  £16.50, Members/under 16s free 

 

Kaynak: http://www.britishmuseumshoponline.org