BULGARİSTAN ZİYARETİ

Kültür ve Turizm Bakanı Günay: "Nihayet, kaçakçılık yoluyla çıkartıldığı belirlenmiş taşınabilir kültür varlıkları Türkiye´ye iade edilecek´´

 

    Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ülkemizden kaçırılan eserlerimizi teslim almak ve Sofya ve İstanbul'da karşılıklı kültür merkezlerinin açılmasını öngören anlaşmayı imzalamak üzere Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov'un davetlisi olarak Bulgaristan'a gitti.

 

     Bulgaristan'daki temaslarına ilk olarak Filibe'den başlayan Günay, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ve Filibe Fuarı Genel Müdürü Geogi Gergov tarafından onuruna düzenlenen resepsiyona katıldı. Fuar çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Bakan Günay, Filibe Fuarı'ndaki karşılama töreninin ardından şehir merkezinin simge yerlerinden Muradiye Camisi'ni ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın Duyurusu

 

     Filibe'deki temas ve incelemelerini tamamlayan Bakan Günay, akşam saatlerinde beraberindeki heyetle başkent Sofya'ya geçerek, Ulusal Tarih Müzesi'ni ziyaret etti. Bakan Günay müzede düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Türkiye'ye iki güzel haberle döneceğim. Sofya ve İstanbul'da karşılıklı kültür merkezleri açılıyor. Nihayet, kaçakçılık yoluyla çıkartıldığı belirlenmiş taşınabilir kültür varlıkları Türkiye'ye iade edilecek'' dedi.

 

     Bakan Raşidov ile son iki yılda çok önemli ve başarılı çalışmalar yaptıklarının altını çizen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

     ''Sinema alanında yaptığımız çalışmalar çok değerli. Kültür ilişkilerimizin geliştirilmesi ve bu çerçevede karşılıklı merkezler açılmasıyla ilgili niyetimiz çok önemli. Ayrıca, yasa dışı yollarla ülkemizden çıkarılmış olan tarihi eserlerin tekrar geri kazanılması konusundaki yaptığımız anlaşma uluslararası alanında da çok önemli.''

 

     Bulgaristan ve Türkiye'nin Avrupa'da birbirine çok yakın iki komşu ve aynı zamanda çok benzerlikleri olan iki ülke olduklarının altını çizen Günay, ''Siyasette ve ekonomide yaptığımız işbirliğinin yanında kültür ve turizm alanında yapacağımız işbirliğinin her iki ülkeye de büyük kazanımlar getireceğine inanıyorum'' ifadesini kullandı.

 

     Son yıllarda Türkiye'de bulunan önemli tarihi eserlerin restorasyonu konusunda görüş birliğine varıldığını belirten Günay, ''Biz Türkiye'de herhangi bir ayrım yapmaksızın, bütün kültür eserlerine sahip çıkmaya ve onları restore etmeye çalışıyoruz'' dedi.

 

        Ulusal tarih Müzesi'nde yapılan heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan Sofya ve İstanbul'da karşılıklı kültür merkezlerinin açılmasını öngören anlaşmayı imzaladı. İmza töreninden sonra Türkiye'den kaçakçılık yoluyla çıkartıldığı belirlenmiş taşınabilir kültür varlıklarının Türk tarafına iade edileceği bildirildi. Bakan Vejdi Raşidov, söz konusu kültür varlıklarını ve ilgili resmi dokümanları Ertuğrul Günay'a sunarken, ''Ne varsa, hepsini geri vereceğiz'' dedi. İade edilen ilk eserler arasında Roma dönemine ait bir heykel, mumluklar ve madeni paralar yer alıyor.

 

Bakan Günay ziyaretini izleyen Bulgar gazetecilere Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Bulgarcaya çevrilen çeşitli Türk yazarların kaleme aldığı kitapları dağıttı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın Duyurusu