BURDUR´DA TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU

Ağlasun ilçesinde tarihi eser kaçakçığı ve muska yazıp okunmuş su dağıtarak dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı

Burdur'un Ağlasun ilçesinde tarihi eser kaçakçığı ve muska yazıp okunmuş su dağıtarak dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 2 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, hastalıklara şifa bulma vaadiyle muska yazdıkları, okunmuş su dağıttıkları ve tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen R.Y. ve H.M'ye yönelik çalışma başlattı.

Zanlıların Hamam Mahallesi'ndeki adresine yapılan operasyonda tarihi eser niteliğindeki 2 Kur'an-ı Kerim, 16 muska, ikisi rulo kağıda yazılı, biri 190 sayfalık 3 Kur'an-ı Kerim, 2 av tüfeği, bir dizüstü bilgisayar, bir harici flaş bellek, bir hafıza kartı, bir disket, Arapça yazılı 9 metal obje, 100 santimetre uzunluğunda 2 bakır çubuk, Roma dönemine ait mermer aslan kafası, 2 etnografik tas kap, 2 araç plakası ve 8 şişe su ele geçirildi.

2 şüpheli gözaltına alınırken, savcılık talimatıyla malzemelere el konuldu. R.Y. ve H.M, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

http://www.milliyet.com.tr