BURKİNA FASO’DAKİ ESKİ YERLEŞİM ALANLARI KURUMBALILARIN SIRRINI AYDINLATIYOR

Burkina Faso’nun kuzeyinde çalışan Polonyalı arkeologlar, bugüne kadar bölgede bulunan en eski yerleşim yerlerinden bazılarının izlerini ortaya çıkardı. Şimdilerde ise araştırmacılar ilk insanların Burkina Faso’ya yerleştikleri zamana ait bilgileri ortaya çıkarmayı ve bölgede yaşayan gizemli Kurumba halkını incelemeyi planlıyorlar.

Krakov ve Varşova üniversitelerinden bilim insanları tarafından yürütülen proje, arkeologlar tarafından genellikle ihmal edilen bir bölgenin bilimsel bilgilerini geliştirmek amacıyla başladı. Ekip birçok Kurumbalı’nın yaşadığı Pobé-Mengao'nun kuzey bölümüne odaklandı. Krakov’daki Jagiellonian Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsünden Krzysztof Rak: “Bugüne kadar sadece rastgele kazılar gerçekleştirildiği için Burkina Faso Afrika’nın arkeoloji haritasında boş bir nokta olmaya devam ediyor. Başlamış olduğumuz bu araştırma projesi bölgede insan varlığının başlangıcından beri bölgenin tarihine yeni bir ışık tutabilir” dedi.

Ekim ve Kasım ayları arasında Pobé-Mengao’da yapılan ilk kazı sezonu, bölgede bulunan en eski yerleşimlerin kanıtları da dahil olmak üzere bir takım önemli keşifler açığa çıkardı. Arkeologlar gerçekten de 50 bin ile 15 bin yıl önceye tarihlenen çanak çömlek parçaları ve taş aletler ortaya çıkardılar.

Her şeyden önce araştırmacılar Kurumbalıların Burkina Faso’ya ilk yerleştikleri tarihi ve onların geçmişine dair bilinmeyenleri çözmek istiyor. 18. yüzyılda bu topluluğun (Kurumbalıların) Mossilerin boyunduruğu altına girdiği biliniyor. Ancak onların 13. ya da 16. yüzyılda bölgeye gelip gelmedikleri hakkındaki tartışmalar arkeologlar arasında sürüyordu. Kazılarda henüz bu sorun çözülmedi. Fakat ekip Kurumbalıların bölgeye gelmeden önceki bölgenin tarihi hakkında daha fazlasını keşfetti. 

Arkeologlar, Damfelenga Dangomde olarak bilinen terk edilmiş bir köyde çalıştılar. Köyün 19. yüzyılın sonuna kadar Kurumbalılar tarafından iskân edildiği düşünülmüştü. Ancak önceden orada yaşayan diğer insanlardan geriye kalanlar belirgin değildi. Şimdilerde ise, Kurumbalıların Burkina Faso'daki varlıklarının ilk izlerinden çok daha önce (2000 yıl önce) köyün iskân edilmiş olduğuna dair izler keşfedildi.

Başka bir keşif de bu fikri destekledi. Arkeologlar, Damfelenga Dangomde yakınlarında, bir mezar alanını açığa çıkardılar. Mezar MS 1300’ten önceye tarihlendirildi ve bu durum uzak bir geçmişte Kuzey Burkina Faso'da başka bir önemli kültür grubunun varlığını gösterdi.

 

http://www.ibtimes.co.uk