BURSA´DAKİ ARKEOPARK´TA DENEYSEL ARKEOLOJİ ÇALIŞMALARI YAPILDI

Bursa’nın Aktopraklık mevkiinde gerçekleştirilen deneysel arkeoloji çalışmaları arkeoloji öğrencilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan Aktopraklık Höyük kazıları 2004 yılından bu yana devam etmektedir. Aktopraklık mevkiinde Bursa Büyük Şehir Belediyesinin desteği ile kurulmuş olan Arkeoparkta düzenlenen deneysel arkeoloji çalışmaları, öğrencilerin 5000-10000 yıl önce yaşamış insanların yaşam koşullarını daha iyi anlamalarını amaçlamakta.

Deneysel arkeoloji aktivitelileri sırasında, İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yüksel Dede üniversiteli gençlere Prehistorik döneme ait çakmak taşı kırma ve seramik yapım yöntemleri hakkında uygulamalı eğitim verdi.

Dede yaptığı açıklamada, “Deneysel arkeolojiyle kazılardan çıkan buluntuların tekrar üretilerek üretim aşamalarını, kullanım aşamalarını öğreniyoruz. Kazıdan çıkan buluntularla karşılaştırarak 5 - 10 bin yıl önce yaşan insanların yaşam biçimlerini anlar hale geliyoruz. Arkeoloji bilimi bizi insana daha da yaklaştırıyor. Burada yapılan çalışma çok geniş katılımlı ve farklı disiplinlerin katılacağı bir program olması nedeniyle de bir ilk. Demir işleme, tekstil işleme yöntemleri gibi farklı uygulamalar da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kültür tarihimizi anlamaya yönelik böyle büyük projeye destek vermesi beni heyecanlandırdı. Çok önemli yatırımlar yapılmış buraya. Bursa için değil Türkiye için merkez olacak projeye imza atılması gurur verici bir olay” dedi.

Kaynak: http://www.aktifhaber.com/universiteli-gencler-arkeoparkta-deneysel-arkeoloji-yapiyor-1216478h.htm