BÜYÜK GİZA PİRAMİDİNİN YAKINLARINDA FİRAVUN KHUFU’YA AİT ANTİK TEKNE PARÇASI BULUNDU

Mısır’da Büyük Giza Piramidi’mim yakınlarında 26 metrelik bir tahta parçası ortaya çıkarıldı. Arkeologlara göre bu parça, Mısır Firavunu Khufu’ya ait bir teknenin parçası olabileceği için sıradan bir tahta parçası değildir.

Khufu Mısır’ın Dördüncü Hanedanı’nın ikinci firavunuydu (MÖ 2609-2584 yılları arası Mısır’ı yönetmiştir). Khufu bugün çoğunlukla, Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Büyük Giza Piramidini inşa ettirdiği için biliniyor.

 

Uzmanlar, böylesine devasa ölçekteki bir anıtın inşasını tamamlamak için çok iyi liderlik becerilerine sahip olması gerektiğini kabul etmesine rağmen, bunun ötesinde onun hakkında çok az şey biliniyor.

 

Arkeologlar 1980'lerden beri bu teknenin Büyük Giza Piramiti çevresine gömülmüş yaklaşık 700 parçasını ortaya çıkardılar. Ancak arkeologların keşfettikleri bu ahşap tahta bugüne kadar bulunmuş en büyük ahşap tahtadır. Yaklaşık üç metre uzunluğundaki bir çukurdan çıkarılan ahşap tahta analiz edilip ve restore edilecek.

 

Ekip, tekneyi oluşturan parçaları bulmayı ve 2018'de kısmen açılacak olan Büyük Mısır Müzesinde sergilenecek şekilde tekrar bir araya getirmeyi umuyor.

 

Bu teknenin işlevinin ne olduğu tam olarak açık değildir. Khufu bu tekneyi ömrü boyunca kullanmış olabileceği gibi ölmüş kralın onuruna yapılmış ve diğer hayatta ulaşım sağlayabilmesi için onunla birlikte gömülmüş bir tekne de olabilir.

 

Kesin olan, bu 'tekne defin' uygulamasının yaygın olmasıdır. Bu tekne, Khufu için inşa edildiği düşünülen yerde bulunan ikinci antik teknedir. İlk tekne, yine bu bölgede keşfedilmişti. 1982 yılından beri Giza Güneş Teknesi Müzesinde sergileniyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk