BUZ ADAM ÖTZİ´NİN ÖLMEDEN ÖNCEKİ SON YEMEĞİ PASTIRMA ETİYMİŞ

Alplerin ünlü buz adamı Ötzi´nin, yaklaşık 5 bin 300 yıl önce, bir okla öldürülmeden önce Taş Çağı pastırmasından ince bir dilim veya iki parça aldığı tespit edildi.

Geçtiğimiz günlerde Ötzi’nin midesini inceleye 5 bilim insanına göre,  Ötzi’nin son yemeği büyük olasılıkla kurutulmuş keçi etiydi. Alman mumya uzmanı Albert Zink, yaptığı bir açıklamada etin nano yapısının analizi sonucu, etin çok yağlı ve kurutulmuş olduğunu tespit ettiklerini ve büyük olasılıkla pastırma gibi göründüğünü söyledi.

 

Daha belirgin bir biçimde bu lezzetli pastırmanın, Ötzi’nin dolaştığı ve öldürüldüğü, kalıntılarının ise Eylül 1991’de keşfedildiği Kuzey İtalya’daki Güney Tirol’de bulunan yabani bir keçiden yapıldığı düşünülüyor.

 

Buz adam Ötzi, Alplerde iki Alman yürüyüşçü tarafından , deniz seviyesinden 3 bin 210 metre (10 bin 500 fit) yükseklikte donmuş olarak keşfedilmişti. Uzun bir zamandır bilim insanları, Ötzi’nin gizemli geçmişini öğrenmek için yüksek teknoloji ürünü aletler kullanarak çalıştı. Bu araştırmalar Ötzi’nin 45 yaşlarında öldüğünü, yaklaşık 1.60 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında olduğunu tespit etti. 

 

Ötzi şiddetli bir ölüm yaşadı: bir okla omzundan vurulmuş, göğüs kafesi ile omzu arasındaki kan damarı kesilmiş ve elinde büyük bir yırtık oluşmuştu.

 

Son araştırmaların bir paçası olarak Zink ve ekibi, Ötzi’nin midesinde ülsere neden olan bir bakteri bulunduğunu ve mide ağrısı çektiğini de tespit etti. 

 

https://phys.org