ÇALINAN ESERLER İNTERNETTE TEŞHİR EDİLİYOR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, ülkelerin İnterpol, ICOMOS ve UNESCO aracılığıyla duyurduğu çalıntı ve kayıp eserleri resmi internet sitesinde yayımlamaya başladı.

Türkiye’de çalınan ve bulunan eserlerin, bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yayımı yapılıyordu. Hem İnterpol hem de UNESCO ve ICOMOS gibi kurumların çabalarıyla tüm dünyada alım-satımı yasak olan ve kimin koleksiyonunda bulunsa el konulan bu eserlerin yayımı yapılarak, hem bulunmasına yardımcı olunuyor hem de bu eserleri satın alacak koleksiyonerler uyarılıyordu.

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ülkemize ait eserler için başlattığı uygulamayı, şimdi yurtdışında çalınan eserler için de uyguluyor. Mısır, Suriye ve Irak gibi ülkelerin İnterpol ya da ICOMOS ve UNESCO aracılığıyla duyurduğu çalıntı ve kayıp eserlerin fotoğrafları, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden yayımlanmaya başlandı.

 

Uygulamayla birlikte, Türk koleksiyonerler de bu eserleri almamaları noktasında uyarılıyor. Fransa, Japonya, Peru, Yunanistan gibi ülkelerden çalınan eserler de bu bölümde bulunuyor. Ülkelerden bildirim yapıldıkça siteden duyurulara devam edilecek.

 

 

Bildirimi yapılan eserlerden bazıları:

 

1 - Japonya’nın Kochi kentindeki Enichidera Tapınağı’ndan 12-13 Mart 2012 tarihlerinde arasında çalınan Buda heykeli.

2 - Mısır’ın Al Minyâ şehrindeki Malawi Eski Eserler Müzesi’nden 14.08.2013 tarihinde çalınan eserler.

3 - Suriye’den çalınan eserler.

4 - Japonya’nın Nagasaki şehri yakınındaki Kijin Tapınağı’ndan çalınan heykel. 

5 - Fransa’dan çalınan Lava Hazinesi’ne ait sikkeler.

 

 

hurriyet.com

kulturvarliklari.gov.tr