ÇATI KORUMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN GÖBEKLİ TEPE EN GEÇ HAZİRAN AYINDA ZİYARETE AÇILABİLİR

Dünyanın şimdiye dek bulunan en eski tapınağı olarak bilinen Göbekli Tepe‘nin UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi‘ne girebilmesi açısından büyük önem taşıyan projenin önümüzdeki ay sonunda tamamlanması planlanıyor.

Göbekli Tepe‘nin ne zaman yeniden ziyarete açılacağı henüz netleşmiş değil. Yetkililer, en geç Haziran ayı başında Göbekli Tepe‘yi yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçilerine açmayı planlıyor.

 

Avrupa Birliği‘nin finansman  hayata geçirilen proje sayesinde dikili taşların bulunduğu Göbekli Tepe dış etkenlere karşı korunmuş olacak.

 

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbekli Tepe, Şanlıurfa'ya 18 kilometre mesafede Örencik Mahallesi yakınlarında bulunuyor.

 

İlk kez 1963'de  İstanbul ve Chicago üniversiteleri görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbekli Tepe'deki kazı çalışmalarını, 1995'ten bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü‘yle ortaklaşa yürütüyor.

 

Şimdiye kadar bölgede neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu.

 

Dünyanın en eski "tapınak merkezi" olduğu belirtilen Göbekli Tepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.