ÇELİKTEN YAPILMIŞ EN ESKİ SİLAH DOĞU AVRUPA’DA BULUNDU

Rus arkeologlar, yedi yıl önce Yaroslavl şehrinde ortaya çıkartılmış olan ve Doğu Avrupa’da şu ana kadar bulunmuş çelikten yapılmış en eski silah olma özelliğini taşıyan eski kılıcın üzerindeki rutin çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.

Rus arkeologlar, yedi yıl önce Yaroslavl şehrinde ortaya çıkartılmış olan ve Doğu Avrupa’da şu ana kadar bulunmuş en eski çelik silah olma özelliğini taşıyan eski kılıcın üzerindeki rutin çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.

Eseri oldukça beklenmedik bir eser olarak tanımlayan RAS Arkeoloji Enstitüsünden proje yöneticisi Dr. Asya Engovatova “yedi yıldır Yaroslavl Devlet Müzesinde bulunan eski bir kılıç parçası üzerinde analizler yapıyorduk. Analizler sonucunda bunun çok önemli bir parça olduğunu anladık” diyor.

Kılıç Engovatova ve meslektaşları tarafından 2007’de Yaroslavl şehrinin tarihi merkezinde yapılan kazılarda bulunmuş. Kazısı yapılan bu alanın Batu Han’ın işgalcileri tarafından 1238 yılında bir gün içinde öldürülen askerler ve sivillere ait toplu bir mezar alanı olduğu biliniyor.

Engovatova “Alanda o gün yaşanan vahşetin izlerini görmek hala mümkün. Çok sayıda kadın ve çocuk iskeleti ve bunların yanında tabaklar, mücevher ve silah gibi bir çok ev eşyası bulduk. Bu kılıç da onlardan biri” diyor.

Kılıcın analizinde kullanılan metalürjik metotlar kılıcın eritme çelikten yapıldığını gösteriyor. Bu şekilde üretilen çeliğe ilk olarak Hindistan’da MS 1. yüzyılda rastlanıyor. Bu tarz çelik eserlerin Orta Asya’da ortaya çıkması daha sonraki bir zamana denk geliyor. Avrupa’daki kılıç ustalarının ise bu teknolojiden uzun süre haberdar olmadığı biliniyor. Eritme çelik ile malzeme yapılma tekniği, Avrupalı çelik üreticiler tarafından 18. yüzyılda yeniden keşfedene kadar uzun bir süre unutulmuş olarak kaldı.

Orta Çağ’da ve sonrasında eritme çelik çok pahalı bir hale geldi ve çok güçlü ve keskin bir bıçak olarak oldukça başarılı bir savaş aleti olarak kabul edilmeye başlandı.

Bilimadamları Yaroslavk Kılıcı’nın Batu Han’ın ordusundan çok zengin bir savaşçıya ait olabileceği düşünüyorlar.

Antik teknolojiler kullanılarak yapılmış kılıçlar üzerinde uzman olan İngiliz araştırmacı Alan Williams Orta Asya eritilmiş çeliğin ULFBERHT markası altında Alman kılıçlarının yapımında kullanıldığını belirtiyor. Bu kılıçlar 8. ve 9. yüzyıla tarihleniyor.

Bu parça üzerindeki ilgi sadece kılıcın nasıl yapılmış olması ile sınırlı değil. Kılıcın nasıl gömüldüğü de oldukça ilgi çekici. Kılıç kırılmış, tutulacak parçası kaybolmuş ve bıçak kısmı eğilmiş. Analizler kılıcın bıçak kısmında genelde eserin yandığını işaret eden çok küçük çatlaklar olduğunu ortaya çıkartıyor. Büyük olasılıkla kılıç riüel kullanım amacıyla çok yüksek ısıda ısıtılmış ve sonra ısı nedeniyle yumuşayan bıçak kısmı bilerek eğilmiş.

Şu anda, kılıcın restorasyonu yapılmış ve müzeye aynı kazıda bulunan diğer büün eserler ile birlikte teslim edilmiş durumda.

 

Kaynak: http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/04/2015/oldest-crucible-steel-weapon-in-east-europe-found-by-russian-archaeologists