CELİLE’DE 700 YILLIK BRONZ YÜZÜK ÜZERİNDE AZİZ NIKOLAOS TASVİRİ YER ALIYOR

İsrail’de Jezreel Vadisi’nde bulunan Moshav Hayogev’de ait bir evin bahçesinde yürütülen peyzaj çalışmaları sırasında, Orta Çağ’a ait üzerinde Aziz Nikolaos’un yer aldığı bronz yüzük şans eseri bulundu.

 

Aziz Nikolaos daha çok Noel Baba olarak bilinerek, sevilen ve hediye veren noel’in simgelerinden biri halini almıştır. Bu yüzük şimdiye kadar İsrail Eski Eserler Ulusal Hazine Bölümünde yer alan hiçbir yüzük ile kıyaslanamıyor.

 

Peyzaj çalışmaları sırasında bulunan yüzüğü bulan 26 yaşındaki bahçıvan, bitkilerin arasında gözüne farklı bir nesnenin iliştiğini gördü. Eline alıp üzerini biraz ovaladıktan sonra üzerinde bir insan figürünün oyulmuş olduğunu fark eden bahçıvan, yüzük hakkında detaylı bir bilgiye ulaşabileceği umuduyla yüzüğün fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı. Paylaştığı fotoğrafı gören İsrail Doğal Park Celile Eğitim Merkezi başkanı Dr. Dror Ben-Yosef onun, İsrail Eski Eserler Kurumu ile bağlantı kurmasını sağladı.

 

İsrail Eski Eserler Kurumunda görev alan, Bizans konusunda uzman arkeolog Dr. Yana Tchekhanovetz tarafından incelenen yüzüğün 12.-15. yüzyıllara ait olabileceği belirlendi. Tchekhanovetz; oldukça iyi durumda korunmuş yüzüğün özel olduğunu belirtirken bilime önemli katkılar sağlayacağını da ifadelerine ekledi. Yüzük üzerinde, yanında duran bir kişi ile birlikte  saçsız bir erkek figürü yer alıyor.

 

Yüzük üzerinde yapılan ön incelemede Aziz Nikolaos’un simgelerinden biri olan piskopos asasını tuttuğu görüldü. Doğu hristiyan dünyasında, Aziz Nikolaos aynı zamanda hacılar ve denizciler de dahil olmak üzere yolcuların koruyucu azizi olarak kabul görülür. Bu sebepten ötürü, Bizans İmparatorluğu’ndan (Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve bugünkü Rusya) seyahat eden hristiyan hacılar korunmak amacıyla Aziz Nikolaos’un simgesini üzerlerinde taşımış olmalıdır. Tchekhanovetz; “Bu yüzük büyük ihtimalle Hristiyan bir hacıya aittir.” dedi. Daha çok Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos batı hristiyan dünyasında zaman içerisinde hediye veren sakallı imajıyla noel simgesi haline dönüştü.

 

Yüzüğün bulunduğu Moshav Hayogev Jezreel Vadisi’nde, Tel Megiddo’nun doğusunda yer alan Legio’daki Roma, Bizans dönemi yerleşimleri yakınlarında yer alır. İsrail Antik Eserler kurumunda Roma yolları üzerinde uzmanlaşmış arkeolog Dr. Yotam Tepper; “Leora’dan Tapar Dağı’na kadar olan Roma yolunun Moshav Yogev yakınından geçtiğini biliyoruz. Bu yol uzun yıllar boyunca Hristiyan hacılar tarafından kullanılmış olmalıydı.” dedi.

 

Yüzüğü bulan bahçıvana İsrail Antik Eserler Kurumundan yüzüğü teslim ettiği için bir teşekkür amaçlı olarak “iyi vatandaş” sertifikası verildi.

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork