ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE’DE TARTIŞMALI RESTORASYON

Anadolu´daki en önemli Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese´de, yaklaşık 4.5 yıl süren restorasyonda sona gelindi. Yaklaşık 7 milyon lira harcanarak aslına uygun şekilde restore edilen ve Mayıs ayında turizme açılacak olan Çifte Minareli Medrese´nin duvarları üzerine döşenen tahliye boruları tartışma konusu oldu.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad'ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılan ve Erzurum'un simgesi olan Çifte Minareli Medrese, 15 Ağustos 2011'de restorasyona alındı. Dış dünyaya kapatılan medresenin restorasyonu için, 6 milyon 22 bin lira ihale bedeline karşın, ilave işler ve keşif artışlarıyla 7 milyon lira dolayında harcama yapıldı. 15 Ocak 2015 yılında restorasyonun bitmesi planlanırken uygulamada ortaya çıkan yeni durumlar nedeniyle 10 farklı revize proje hazırlandı. Önümüzdeki Mayıs ayına kadar yeniden turizme açılması beklenen ve müze olarak hizmet vermesi gündemde olan Çifte Minareli Medrese'nin çatı kısmında yapılan çalışmadaki yeni uygulamalar eleştirilere hedef oldu. Önce havalandırma için medresenin arka bölümünü çelik bir yapı konuldu. Ardından, arka tarafa yapılan merdiven için cam bölme inşa edildi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayıyla yapılan restorasyonda, son olarak tarihî yapının çatısındaki kar ve yağmur sularını taşıyacak olan 15 ayrı çelik boru monte edildi. Çifte Minareli Medrese'nin yanı başındaki tarihî Ulu Cami'de de restorasyon sırasında benzer tahliye boruları yaptırıldığı dikkat çekti. 

 

Çifte Minareli Medrese'deki borularla ilgili Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını bildirdi. Yöneticiler, projelerin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını ancak uygulayıcıların Vakıflar Bölge Müdürlüğü olduğunu belirttiler. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili sorular karşısında sessiz kalmayı tercih etti. 

 

Restorasyonun ve boruların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayıyla yapıldığını söyleyen Vali Ahmet Altıparmak ise, "Tabi her şey usulüne göre, kuruldan alınmış onay doğrultusunda restore edildi. Ancak o dışarda görülen borular da kuruldan onay alınarak restore edilmiş. Görüntüden ben de rahatsız oldum. Doğrusu ve arkadaşlarla görüştük revize bir proje ile yenileme, daha aslına uygun, görüldüğü zaman göz estetiğini olumlu etkileyecek, olumsuz etkilemeyecek bir hâle dönüştürmeye çalışacağız" diye konuştu. 

 

Öte yandan Çifte Minareli Medrese'nin dört bir yanına yapılan su tahliye borularını vatandaşlar da eleştirdi. İstanbul'dan gelen Ali Aksoy, "Restorasyon çalışmaları yapılmış ama borular tarihî dokuya görsel olarak uygun düşmemiş. Bu konularda daha dikkatli olunması gerekir" dedi.

 

Hümeyra PARDELİ-Zafer KUMRU/ (DHA)