ÇİN’DE 2 BİN 200 YILLIK LAHİTLER ORTAYA ÇIKARILDI

Çinli arkeologlar geçtiğimiz Çarşamba günü, antik kültürlerine ışık tutacak 2 bin 200 yıllık lahitleri keşfettiklerini duyurdu.

Lahit mezarlar, geçen yıl Eylül ayında, Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaletinin Pujiang ilçesindeki Feihu köyünde bulunmaya başlanmıştı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanı kaplayan bu bölgede yapılan kazılarda şu ana kadar dört sıra boyunca 60 mezara rastlandı.

 

 

Kazı ekibinin lideri Gong Yangmin, mezarlar arasından iki mezarın iyi şekilde korunmuş olduğunu aktardı. İşçiler, bu mezarlardan birinde, sahibinin belinde yüksek statü göstergesi olan cam boncuk dizisi ve bambu sepetleri keşfetti. Gong bu cam boncukların o dönem için egzotik olduğunu ve muhtemelen İpek Yolu üzerinden ithal edilmiş olabileceğini söyledi.

 

Keşfedilen bu mezarlar Çin’in Savaşan Devletler Çağının sonuna (MÖ 475-221) ve Qin Hanedanlığı dönemine (MÖ 221-206) kadar uzanıyor. Tekne şeklindeki lahitler, 4 ile 7 metre uzunluğunda olup, nadir bir ahşap türü olan “nanmu”dan yapılmıştır. Arkeologlara göre alanın yakınında tuz kuyuları kalıntısı olduğu için, mezar sahipleri muhtemelen tuz yönetimi ile ilgilenen yetkililerdi.

 

 

Alanda yapılan kazılarda ayrıca 300’den fazla çanak çömlek parçası, çok sayıda sikke, 11 mühür ve tunç, demir ve bambudan yapılmış silahlar da ortaya çıkarıldı.

 

 

 

Bölgede yapılan inşaat çalışmaları tarihi eserlerin ortaya çıkmasıyla askıya alındı ve ilçe hükümeti orada bir müze inşa etmeyi planlamaya başladı.

 

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr