ÇİN´DE 2000 YILLIK YUMURTA BULUNDU

Çin’in güneybatısında yer alan Xishuid County’ye yakın bir kazı alanında şekli ve büyüklüğü nedeniyle tavuk yumurtası olduğu düşünülen bir buluntuya rastlandı.

İçi toprakla dolu halde bulunmuş olan yumurtanın aynı zamanda oldukça kırılgan olduğu belirtildi. Kazı başkanı Zhang Geike yaptığı açıklamada “ Yumurtayı temizlemeyi denedik fakat fırçanın değmesiyle birlikte yumurta kırıldı” dedi.

Yumurta, "Guizhou" diye adlandırılmış bir bölgede bulunan ilk yumurta olma niteliğini taşımakta. Yumurta, Han Hanedanlığı ile daha erken bir dönemde var olmuş Shang ve Zhou hanedanlığı arasındaki kültürel farklılığı ortaya koymakta.  Kazı başkanı Geike Shang ve Zhou Hanedanşığı insanlarının zarif bronz eşyalarla gömülmeyi tercih ettiklerini, Han Hanedanlığı insanlarının ise daha çok basit, günlük kullanılan eşyalarla veya yiyeceklerle gömüldüklerini belirtti.

40.000 m2’lik bir alanı kaplayan Huangjinwan harabeleri Han hanedanlığının Chishui nehri civarında bulunan en büyük kazı alanlarından biridir.

Han Hanedanlığı, Çin tarihinde siyasi birliği sağlamış ilk güçlü imparatorluk olarak bilinmektedir. Roma Devleti’nin çağdaşı olan Han Hanedanlığı aynı zamanda, Çin’in politika, sanat ve teknoloji alanlarında altın çağını yaşadığı bir dönem olarak görülmektedir.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/peoplesdaily/article-3212692/2-000-year-old-egg-discovered-archaeologists-China.html