ÇİN’DE 8 BİN 500 YILLIK MEZARLARDA İPEK KULLANIMININ EN ESKİ KANITI BULUNDU

İpekböcekleri tarafından üretilen ipeklerin en eski kanıtı Çin’deki 8 Bin 500 yıllık mezarlarda gömülü olarak bulundu. Yapılan araştırmaya göre insanlar bu lüks malzemeyi düşünülenden binlerce yıl daha önce kullanmış olabilirler.

İpek antik dünyada nadir bulunan lüks bir malzemeydi. Ünü, Doğu ve Batı’yı Çin’den Roma’ya bağlayan efsanevi ticaret yolu İpek Yolu’na dahi ismini verdi. Ayrıca ipeğin nasıl yapıldığına dair sır ilk kez Çin’de keşfedildi. Çin efsanesine göre; bir ipek kozası Çin İmparatoru Huangdi’nin eşinin çay fincanına düştü. Sonrasında kadın kozanın yaklaşık 1 km iplik elde etmek için çözülebileceğini bulmuştur.

 

Şimdilerde ise ipeğin kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bilim insanları, Çin’in orta kesimindeki Henan eyaletinde yer alan Jiahu’da 9 bin yıl öncesine ait kalıntıları araştırdı. Bilim insanları daha önce bu bölgede, dünyanın en eski çalınabilir müzik aletleri olan kemik flütleri ve piktogram yazıları bulmuşlardı.

 

Hafei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden arkeolog Decai Gong, eski masalların bu alanda ipekböcekçiliğinin ve ipek dokumacılığının başladığı izlenimi uyandırdığını söyledi. Buna ek olarak daha önceki çalışmaların, bölgenin sıcak ve nemli ikliminin, ipekböceklerinin tek besin kaynağı olan dut ağaçlarının büyümesine katkıda bulunduğunun ortaya çıkarıldığını belirtti.

 

Bilim insanları, Jiahu’daki üç mezardan örnekler topladılar. Toplanan örneklerin kimyasal analizi üç mezarın ikisinde ipek proteinlerini ortaya çıkardı. Bunlardan bir tanesi 8 bin 500 yıl öncesine dayanıyordu. Gong’a göre bunlar Çin’deki ipeklerin en eski kanıtıydı. Araştırmacılar Çin'de daha önce bulunan ipek kalıntılarının en eskisinin ise 5 bin yıl öncesine tarihlendirildiğini belirtti.

 

İpeklerin bu bölgede tam olarak nasıl kullanıldığını anlamak zor olsa da, bu kişilerin belki de ipek giysilerle gömülmüş olabilecekleri ileri sürüldü. Bu görüşü ve Jiahu sakinlerinin temel dokuma ve dikiş becerilerine sahip olduklarını destekleyen kanıtlar kemik iğnelerden ve dokuma araçlarından geldi. Gong’a göre burada ipeğin kumaş haline getirilme ihtimali vardır.

 

Bilim insanları gelecekteki araştırmalarında bu ve diğer arkeolojik sitelerde ipek izlerini aramaya devam edecekler.  

 

http://www.livescience.com/