ÇİN´DE 8 BİN YILLIK PİRİNÇ TARLASI BULUNDU

Çin’in Jiangsu Eyaleti’nde, 8 bin yıldan daha eskiye tarihlenen pirinç tarlası bulundu. Şu ana kadar bulunmuş en eski çeltik tarlası olduğu düşünülen alanda bulunan pirinçler üzerinde yapılan karbon testi de bu sonucu destekliyor.

Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstiitüsü’nden yapılan açıklamada, 100 metrekareden daha az alanı kaplayan tarlanın, Çin’in Jiangsu Eyaleti’ndeki Sihong bölgesinde yer alan Hanjing Neolitik kalıntıları arasında Nisan 2015’te keşfedildiğini ifade edildi.

 

Ülkede bulunan çeşitli üniversite, arkeoloji enstitüsü ve müzelerde çalışan 70’ten fazla bilim adamının, Nisan ayında Hanjing kalıntılarını tartışmak için bir araya geldiği seminerde, bölgenin şimdiye kadar keşfedilmiş en eski çeltik tarlası olduğu sonucuna varıldı.

 

Araştırmacılar, alanın, her biri farklı şekillerde ve 10 metrekareden daha az boyutlarda parçalara ayrılmış olduğunu belirledi.

 

Ayrıca, karbonize olmuş şekilde bulunan pirinçler üzerinde yapılan karbon tarihlemesi de 8 bin yıldan daha eski dönemden beri burada pirinç yetiştirildiğini gösterdi.

 

Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Lin Liugen, Çin halkının yaklaşık 10 bin yıl önce pirinç yetiştirmeye başladığını ve o döneme ait karbonize olmuş pirinçler bulduklarını söyledi. Fakat Lin Liugen, bu çeltik (kabuğu ayıklanmamış pirinç) tarlalarının oldukça nadir olduğunu da belirtti.

 

europe.chinadaily.com.cn

Fotoğraf: AA